Zelenszkij: Az Egyesült Államok sosem akart minket a NATO-ba

Ursula von der Leyen és J. D. Vance amerikai alelnök után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt a müncheni biztonságpolitikai konferencián egy panelbeszélgetésen. Zelenszkij elnök négy amerikai szenátor társaságában beszélt az orosz–ukrán háborúról és Ukrajna kilátásairól a jövőt illetően.

2025. 02. 14. 18:06
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a lengyel elnökkel esedékes találkozója előtt Varsóban 2025. január 15-én Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián arról beszélt, hogy szerinte Moszkva nagyszabású katonai eszkalációra készül, amely akár NATO-tagországokat is érinthet már a következő évben, azonban ebben nem volt százszázalékosan biztos. Zelenszkij világossá tette, hogy nyitott a béketárgyalásokra, ugyanakkor határozottan elutasítja, hogy bármilyen megállapodásban elismerjék az Oroszország által megszállt területeket. Zelenszkij szerint Donald Trump amerikai elnök kulcsszerepet játszhat a háború lezárásában, és azt is elárulta, hogy Trump személyesen megadta neki a telefonos elérhetőségét.

Zelenszkij szerint az Egyesült Államok sosem akarta, hogy Ukrajna NATO-tag legyen
(Fotó: AFP)

Zelenszkij külön kiemelte, hogy Oroszország jelentős csapatösszevonást hajt végre Belaruszia területén, amely egy jövőbeni támadás kiindulópontja lehet. 

Oroszország 15 hadosztályt készít elő. Körülbelül 100-150 ezer katonát képeznek ki arra, hogy súlyosbítsák a helyzetet a belarusz fronton” 

– mondta az ukrán elnök. Hozzátette, hogy nem biztos abban, hogy ezek az erők Ukrajnát támadják majd meg, de szerinte az oroszok támadásra készülnek, bár ő sem tudta megmondani, ki ellen.

Talán Ukrajna ellen, talán Lengyelország vagy a balti államok ellen

– fogalmazott.

Zelenszkij szerint az európai vezetők egyre inkább tartanak attól, hogy az Egyesült Államok támogatása csökkenhet egy esetleges NATO elleni orosz támadás esetén. „Mindenki aggódik Európában. Az európaiak nagyon aggódnak. Félnek attól, hogy az Egyesült Államok támogatása nélkül maradnak” – jelentette ki.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Európa egyre inkább felismeri, hogy Ukrajna védelme saját biztonságuk kulcsa. „Egyre világosabb számukra, hogy ők lesznek a következők. Nem a távoli jövőben, hanem a következők” – figyelmeztetett Zelenszkij.

Ukrajna elutasítja a területi kompromisszumokat

Zelenszkij a konferencián ismét világossá tette, hogy Ukrajna semmilyen körülmények között nem fogja elismerni az oroszok által megszállt területeket. „Jogilag soha nem fogjuk ezeket a területeket orosz, vagy bármilyen más néven elismerni – ezek ukrán földek” – mondta.

Hozzátette, hogy Ukrajna kész tárgyalni „bármikor és mindenről,” de a megszállt területek elismerése nem kerülhet szóba. Az ukrán elnök szerint a NATO-tagság elérése továbbra is prioritás, de az ehhez szükséges politikai akarat jelenleg hiányzik Washington részéről.

Zelenszkij csalódottságáról adott hangot, mivel úgy érzi, hogy az Egyesült Államok soha nem tekintette Ukrajnát NATO-tagnak, még Biden idején sem. A jelen lévő szenátorok biztosították arról, hogy Ukrajnát nagyon szívesen támogatják, de a NATO-tagság kérdése ennél sokkal bonyolultabb.

Ezzel kapcsolatban az ukrán elnök nyitottságot mutatott a kompromisszumra, mondván, hogy a lényeg nem a NATO-csatlakozás „szó szerinti” elérése, hanem a konkrét biztonsági garanciák megszerzése. Felmerült továbbá, hogy Ukrajna még többet kaphatna a Nyugat-Európában lefoglalt orosz vagyonból, amit a háborúra tudnának költeni.

Zelenszkij szerint nincs konkrét amerikai béketerv

Zelenszkij bírálta az Egyesült Államok békekezdeményezéseit, és kijelentette, hogy jelenleg nincs kész amerikai terv a háború lezárására. 

Nem látom, hogy az Egyesült Államoknak lenne egy kidolgozott terve

– mondta.

Az ukrán elnök rámutatott, hogy Ukrajna minden szükséges információt megosztott az amerikai vezetéssel, és készen áll minden kérdés megvitatására, beleértve a csapatmozgásokat és a biztonsági garanciákat. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna nemcsak a háború befejezésére törekszik, hanem arra is, hogy megakadályozza „a jövő félelmeit és borzalmait – Putyin visszatérését.”

Egy amerikai szenátor újságírók kérdésére felvetette, hogy akár Kínát is be lehetne vonni a békefolyamatba, mint neutrális felet.

Katonai költségvetés és a NATO alternatívái

Zelenszkij azt is elmondta, hogy ha Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, akkor az ország hadseregét jelentősen bővíteni kell. Szerinte az ukrán hadsereg létszámát 1,5 millió főre kellene növelni, miközben az éves katonai költségvetést 20 milliárd dollárral kellene megemelni, így az elérné a 60 milliárd dollárt, ez azonban olyan forrásokat igényel, amelyekkel Ukrajna jelenleg nem rendelkezik.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a lengyel elnökkel esedékes találkozója előtt Varsóban 2025. január 15-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.