Az ukrán alkotmány egyértelműen kimondja, hogy hadiállapot idején nem lehet választásokat tartani, és Zelenszkij szerint ennek feloldása komoly kockázatot jelentene. „Ha felfüggesztjük a hadiállapotot, elveszítjük a hadsereget. A katonák azonnal leszerelhetnének, és Oroszország ennek örülne a legjobban” – fogalmazott az ukrán elnök. Hangsúlyozta, hogy a társadalom sem támogatja a választásokat, mivel az emberek tisztában vannak ennek lehetséges következményeivel.
![Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint jelenleg nincs szükség választásokra](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/9zC16GKieh9s4Nszk4VzdT998R67PK-pExS-JRnOMiI/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzZiMDE4Zjk5ZjkzYjQwYzdiMzI3ZDgxZTZmZDJmNDM2.jpg)
(Fotó: AFP)
Amerikai és orosz nyomás a választások ügyében
Az Egyesült Államok részéről egyre nagyobb a nyomás Kijeven, hogy még az év vége előtt tartsanak elnökválasztást. Az új Trump-adminisztráció egyik tisztviselője, Keith Kellogg úgy fogalmazott, hogy a választásokat „a demokrácia erősítésének” tekintenék, és azok segíthetnek a békefolyamat előmozdításában.
A Fehér Ház azt szeretné elérni, hogy Ukrajna és Oroszország egy fegyverszünetet kössön, amely lehetővé tenné a választások lebonyolítását.
Moszkva szintén követeli a választások megtartását, és Zelenszkij legitimitását vitatva kijelentette, hogy csak egy új ukrán elnökkel hajlandó hosszú távú béketárgyalásokat folytatni. Oroszország kijelentette, hogy nem hajlandó békemegállapodást aláírni, amíg Ukrajnában nem tartanak új elnökválasztást.
Zelenszkij szerint a háború véget érhet 2025-ben
Az ukrán elnök ennek ellenére kitart álláspontja mellett, és kijelentette, hogy kész tárgyalásokra Oroszországgal, de csak akkor, ha biztosítékot kap arra, hogy az Egyesült Államok és Európa nem hagyja magára Ukrajnát. Hozzátette, hogy 2025-re reális esély nyílhat az orosz–ukrán háború lezárására, amennyiben a nyugati országok további szankciókat vezetnek be Oroszországgal szemben, és biztosítják Ukrajna katonai és gazdasági támogatását. Az ukrán elnök továbbra is szorgalmazza országa felvételét a NATO-ba, mint biztonsági garanciát.
Nemrég azt is kijelentette, hogy amennyiben ez nem megvalósítható, úgy Ukrajna igényt tart atomfegyverekre, mert csak a nukleáris elrettentő erő őrizheti meg a békét Zelenszkij szerint.
Egyelőre azonban Kijevnek nemcsak a fronton, hanem a nemzetközi nyomásgyakorlás terén is helyt kell állnia. Az, hogy Zelenszkij meddig tudja fenntartani a jelenlegi politikai helyzetet választások nélkül, nagyban függ attól, hogy az Egyesült Államok és az európai vezetők milyen álláspontot képviselnek a következő hónapokban.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatót tart Donald Tuskkal Varsóban 2024. január 15-én (Fotó: AFP)