A felmérés szerint az osztrákok 46 százaléka az inflációt és a magas megélhetési költségeket tartja a legsürgetőbb problémának, míg csupán 27 százalék tekinti a védelmet és a biztonságot elsődleges prioritásnak. Harald Vilimsky, az FPÖ európai parlamenti képviselője szerint az EU figyelmen kívül hagyja az emberek valódi problémáit, írja az Exxpress.

Az árak az egekbe szöknek, de Brüsszel a fegyverkezésről beszél. Az emberek nem háborús retorikát és katonai kiadásokat akarnak, hanem érezhető gazdasági könnyítést és egy EU-t, amely végre a valódi gondjaikkal foglalkozik
– mondta Vilimsky.
Metsola: Az EU-nak nagyobb biztonsági szerepet kell vállalnia
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke azonban másképp értelmezi az adatokat. Szerinte a felmérés azt mutatja, hogy az európaiak többsége nagyobb védelmet vár az EU-tól.

– Két európai polgárból egy úgy véli, hogy az EU-nak fokoznia kell a szerepét a biztonság garantálásában. Ez egyértelmű felhívás a cselekvésre, amelynek eleget kell tennünk – jelentette ki Metsola.
A felmérés nem utal közvetlenül a militarizációra, hanem általános védelmi intézkedésekről beszél. Az osztrák válaszadók 56 százaléka szerint az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell vállalnia a globális kihívások kezelésében, de ez nem feltétlenül jelenti a katonai költségvetés növelésének támogatását.
Vilimsky szerint azonban az EU politikai vezetése szándékosan félremagyarázza az eredményeket:
Ha az EU már költséges közvélemény-kutatásokat rendel meg, akkor legyen benne annyi politikai tisztesség, hogy komolyan is veszi az eredményeket. Az osztrákok közel fele az infláció elleni fellépést tartja a legfontosabbnak, nem a katonai kiadásokat.
Növekvő pesszimizmus Európában
Az Eurobarometer további eredményei is aggasztó trendeket mutatnak. Az osztrákok 65 százaléka szerint az EU-tagság előnyökkel jár, de ez az arány elmarad az uniós átlagtól (74 százalék). Az uniós polgárok 88 százaléka szerint a tagállamoknak egységesen kell fellépniük a globális kihívások ellen.
Egyre többen aggódnak a jövő miatt: az osztrákok negyven százaléka úgy véli, hogy az elkövetkező öt évben csökkenni fog az életszínvonala, míg EU-szinten ez az arány 33 százalék. A németek különösen borúlátók: 47 százalékuk vár életminőség-romlást, ami 15 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest.
Az eredmények azt mutatják, hogy az európai lakosság számára a gazdasági stabilitás és a megélhetés biztonsága elsődleges kérdés.