Dömötör Csaba EP-képviselő Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja konkrét jogi lépéseket kíván megtenni a USAID-botránnyal összefüggésben.
Szeretnénk tájékoztatást adni arról, hogy a Fidesz európai képviselőcsoportja az európai ombudsmanhoz fordul, mert az Európai Bizottság a jelek szerint nem hajlandó kiadni az aktivistákkal kötött szerződések listáját
– fedte fel Dömötör Csaba, majd folytatta:
Információink szerint az ilyen szerződések száma meghaladhatja a tízezret.
Kifejtette, hogy eddig nyolcvanhat közérdekű adatigénylést nyújtottak be az Európai Bizottsághoz, a háttérintézményekhez és a főigazgatóságokhoz. Ezekre a főigazgatóságoktól kivétel nélkül elutasító válaszok érkeztek. Az elutasító érvek között a következőket sorolta fel a képviselő:
- nem konkrét szerződést említettek a kérvényezők, ezért az ügyet lezárják;
- a kérelem tárgya túlságosan tág;
- minden információ megtalálhatóak különböző weboldalokon.
Az EP-képviselő szerint az említett weboldalak csak részleges információkat osztanak meg, valamint az ott szereplő összegeket hamisnak nevezte a politikus a tagállamok beszámolóiban szereplő összegekhez hasonlítva.
A képviselő egy minősítő körülményről is beszámolt.
A költségvetési ellenőrzési bizottság egyes európai parlamenti képviselői megkapták az aktivistaszerződések listáját számos európai bizottsági főigazgatóságtól. Ám azt kérték tőlük, hogy ezeket ne hozzák nyilvánosságra. Továbbá azt is kérték, hogy egyes frakciók csak annyi szerződésbe tekintsenek be, ahányan a szakbizottságban vannak
– magyarázta Dömötör Csaba, majd hozzátette:
Ez teljesen abszurd.
A sajtótájékoztatón az a kérdés is felmerült, hogy miért nem nyilatkoznak a nagykoalíció frakciói.
Azért vannak csendben a nagykoalíció frakciói, mert ők is érdekeltek. Most derült ki, hogy az az európai népparti képviselő asszony, aki pár kérdést feltett ezzel a kapcsolatban, egy olyan cég felügyelőbizottságában ül, amely eurómilliós nagyságrendben kapott az Európai Bizottságtól pénzeket. Ez a néppárti képviselő asszony évi 75 ezer euróért végzi ezt a másodállást
– magyarázta Dömötör Csaba.
A képviselő az újságírók kérdésére azt is felfedte, hogy a szóban forgó képviselő Monica Holmayer. Dömötör Csaba az esetre vonatkozó jogszabályokat párhuzamba állította a Magyarországi jogszabályokkal is:
Magyarországon törvény szerinti ügymenet az, hogy a megkötött szerződések listáját nyilvánosságra kell hozni. Ennek ellenére az Európai Bizottság további átláthatósági elvárásokat támasztott a jogállamisági eljárások keretében.
Az ügyben tényellenőr szervezetek is érintettek, akik a képviselő véleménye szerint igazából cenzoroknak bizonyultak. Továbbá az új Európai Demokrácia Pajzs különbizottságban nem akartak a botránnyal kapcsolatban kérdésekre válaszolni, Dömötör Csaba azt is megemlítette, hogy képviselőtársától, László Andrástól a legutóbbi ülésen megpróbálták elvenni a szót, amikor erről akart szót ejteni.
Ezek azok a problémák, amelyeken mindenképpen változtatni akarunk a jövőben
– zárta gondolatait Dömötör Csaba.
Borítókép: Dömötör Csaba (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)