A Mianmar második legnagyobb városától, Mandalajtól nyugatra fekvő területeken helyi idő szerint péntek délután következett be a 7,7-es erősségű földrengés, amelyet röviddel később egy 6,4-es utórengés követett. A rengés hatásai szinte az egész országot érintették, és a szomszédos Thaiföldön is pusztító következményekkel járt.

A mianmari katonai vezetés legfrissebb jelentése szerint a halottak száma elérte az 1002-t, míg a sérülteké meghaladja a 2300 főt. A legtöbb áldozat Mandalaj térségéből származik, ahol 694 ember vesztette életét. Najpjidóban 94, Kyauk Sében harminc, míg Szagaingban 18 halálesetet regisztráltak. További harminc személyt még mindig eltűntként tartanak nyilván.
Nemzetközi segítséget kér Mianmar
A földrengés hatására több városban összeomlottak lakóépületek, iskolák és kórházak is. A fővárosban, Nepjidában egy nagy kórház sürgősségi osztálya is megrongálódott, a bejáratnál egy autót is maga alá temetett a leomló törmelék. Egy orvos a helyszínen így nyilatkozott:
Sok sérült érkezik. Még soha nem láttam ilyet. Próbálunk megbirkózni a helyzettel. Teljesen kimerültem.
A kórházak udvarán poros és vérző testek feküdnek, próbálják megvigasztalni a sokkos állapotban lévő túlélőket.
A mianmari vezetés szokatlan lépésre szánta el magát:
a junta vezetője, Min Aung Hlaing minden országot és szervezetet arra kért, hogy nyújtson segítséget.
Ez meglepő fordulat, hiszen Mianmar katonai kormánya az elmúlt években rendre visszautasította a nemzetközi beavatkozást, még a természeti katasztrófák idején is. Az indiai kormány már péntek este elindította az első segélyszállítmányokat, szombat reggel pedig a humanitárius csomagok meg is érkeztek Jangonba. Malajzia vasárnapra ötvenfős mentőcsapatot irányoz elő, Tajvan pedig szintén felajánlotta segítségét, noha válasz egyelőre nem érkezett a mianmari féltől.
A földrengések hatásai Thaiföldön is súlyosak
A rengést Bangkokban is érezni lehetett. A thaiföldi fővárosban egy harmincemeletes toronyház, amelyet kormányzati irodáknak építettek, összeomlott. A romok alatt tizenöt embert keresnek, és a mentők szerint életjeleket észleltek. Egy bangkoki munkás az AFP-nek így számolt be:
A szemem láttára omlott össze az egész épület, amikor a bátyám bement dolgozni.
A környéken síró hozzátartozók várják, hogy megtudják, szeretteik életben maradtak-e. A bangkoki hatóságok több mint kétezer magasépület esetében jelentettek be repedéseket és károkat, ezért szombaton mérnökcsapatokat küldtek ki vizsgálatra. A metró és a vasútvonalak nagy része újraindult, de két vonalat még mindig lezárva tartanak.
Borítókép: Hatalmas pusztítást okozott a földrengés (Fotó: AFP)