Így sanyargatná saját népét az új német kormány

Mától tárgyalnak a német pártok vezetői a koalíciós megállapodásról. A szociáldemokraták hat különböző adó emelését vagy bevezetését követelik. Kérdés, hogy a CDU/CSU ki tudja és egyáltalán ki akarja-e ezt védeni? Az SPD nem a költségvetésen, hanem az állampolgárok terhein szigorítana.

Forrás: Junge Freiheit2025. 03. 27. 10:03
Friedrich Merz, a Németországi Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke Lars Klingbeil Fotó: Ralf Hirschberger Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatalmas új adósság alaptörvénybe történő bevezetése után vita robbant ki a kormányzásra készülő kereszténydemokraták (CDU/CSU) és a szociáldemokraták (SPD) között arról, hogy az új kormány miként fogja finanszírozni a borzalmas kamatokat és törlesztéseket, írja a Junge Freiheit.

Az új Bundestag alakuló ülés
Az új Bundestag alakuló ülése (Fotó: dpa Picture-Alliance /AFP/Kay Nietfeld)

A szociáldemokraták szigorúan elutasítják a költségvetési megszorításokat – ahogyan azt a CDU/CSU a választási kampányban megígérte. Ehelyett a médiajelentések szerint a fekete-vörös koalíció a „Költségvetés, pénzügyek és adók” munkacsoportban az adók tömeges emelését tervezi. A Mathias Middelberg vezette CDU/CSU tárgyalók, akik a választások előtt adócsökkentést jelentettek be, eddig elutasították az SPD követeléseit.

A kamatterhek Németországot fenyegetik

A probléma, hogy az adósságállománynak köszönhetően a német államkötvények kamatai jelentősen emelkedtek. Ez összességében további másfél milliárd euróval növeli a kamatterheket az idei évre – és ebben csak a korábbi adósságok szerepelnek, az újonnan elfogadott úgynevezett „különleges eszközök” nem.

Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, a Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetője, Lars Klingbeil és a Keresztényszociális Unió (CSU) parlamenti frakcióvezetője, Alexander Dobrint  (Fotó: NurPhoto/AFP/Emmanuele Contini)

Mivel az SPD és a CDU/CSU munkacsoportjai nem tudtak megállapodásra jutni, a kérdés mától a Lars Klingbeil, Saskia Esken (SPD), Friedrich Merz (CDU) és Markus Söder (CSU) pártvezetők által vezetett 19 tagú főtárgyaló csoport elé kerül.

A szociáldemokraták hat különböző adónemet akarnak megemelni vagy bevezetni:

 

Kamat- és részvényadó: A megtakarításokból származó kamatok, részvényeladások és osztalékok után fizetendő átalányadó 25-ről 30 százalékra emelkedne.
Ingatlanértékesítésre kivetett adó: Az SPD el akarja törölni a jelenlegi tízéves spekulációs időszakot. Aki nem saját tulajdonú ingatlant nyereséggel ad el, annak minden esetben adót kellene fizetnie utána.
Jövedelemadó: Az SPD azt akarja, hogy a felső adókulcs 42 százalékról 47 százalékra emelkedjen. 
A gazdagok adója: Az évi bruttó 278 ezer eurótól számított jövedelem adómértékét 45-ről 49 százalékra emelnék.
Pénzügyi tranzakciós adó: Bevezetik a nemzetközi tőzsdei tranzakciókra kivetett adót, amely eddig nem volt.
Vagyonadó: Bevezetésre kerül a már megadóztatott pénzzel szerzett vagyontárgyakra kivetett adó.

Lapunk korábban írt arról, hogy a választásokon győztes CDU vezetője, Friedrich Merz húsvétra ígérte az új német kormány megalakulását, azonban a koalíciós tárgyalások lehetséges sikertelensége, valamint a kancellári pozícióért hozott elvtelen politikai alkuk miatt Merz támogatóinak egyébként is szűk többsége mára minimálisra olvadt, és az is elképzelhető, hogy egy baloldali kisebbségi kormány jöhet Németországban.

Borítókép: Friedrich Merz, a Németországi Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke Lars Klingbeil (Fotó: AFP/Ralf Hirschberger)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.