Döbbenetes felvételeken az ukrán rakétatámadás + videó

Gyakorlatilag megsemmisült az orosz–ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután közép-európai idő szerint 8 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá, közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium.

Forrás: MTI2025. 03. 28. 19:26
A Szudzsa gázmérőállomás 2025. március 28-án
A Szudzsa gázmérőállomás 2025. március 28-án Forrás: képernyőkép/X
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca szerint az Európa gázellátásában kulcsfontosságú létesítményben a támadás következtében heves tűz ütött ki. A minisztérium pénteken azt jelentette be, hogy a Szudzsa gázmérőállomást a kurszki régióból kivonuló ukrán erők szándékosan felrobbantották, jelentős károkat okozva benne, írja az MTI. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Ukrajna ezzel megszegte a korlátozott tűzszünetet.

Ukrajna megsemmisítette a gázmérőállomást
Ukrajna megsemmisítette a gázmérőállomást
Fotó: SERGEI SUPINSKY / AFP

Ukrajna veszélybe sodorja Európa gázellátását

A moszkvai védelmi tárca szerint péntek reggel a szaratovi régióban az orosz légvédelem lelőtt és elfogott 19 ukrán repülőgép típusú csapásmérő drónt, amelyek célpontja a szaratovi olajfinomító infrastruktúrája volt. Csütörtökön, közép-európai idő szerint 13 óra körül, a belgorodi régióban célzott tüzérségi támadás érte a Belgorodenergo egyik létesítményét, aminek következtében megszakadt az áramellátás a Sebekinói járásban.

Ily módon a kijevi rezsim minden nyilvánosan kinyilvánított kötelezettségvállalása az orosz polgári energetikai infrastruktúra elleni szándékos támadások állítólagos beszüntetésére csak újabb trükk (Volodimir) Zelenszkij (ukrán elnök) részéről, hogy megakadályozza az ukrán fegyveres erők fontvonalának összeomlását, és az európai szövetségesek segítségével helyreállítsa katonai potenciálját

 – áll a közleményben. 
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken azt mondta, hogy az orosz fegyveres erők az ukrán támadások ellenére továbbra is betartják az ukrajnai energetikai szektor bombázására vonatkozó moratóriumot.

Jelenleg fegyveres erőink továbbra is teljesítik a legfőbb főparancsnok parancsát

 – mondta.

Hangsúlyozta ugyanakkor, Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy feloldja az energetikai létesítmények elleni csapások korlátozását, amiről Washingtonnal megállapodásra jutott, ha a kijevi rezsim nem tartja be a harmincnapos moratóriumot. Hangot adott álláspontjának, miszerint az ukrán vezetés képtelen ellenőrzése alatt tartani fegyveres erőit, amelyek a parancsnak minimum nem engedelmeskedve mérnek csapást nap mint nap orosz energetikai létesítményekre. Peszkov szerint Kijev nem tudja kordában tartani az egyre erősödő ukrán nacionalistákat sem.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő, a minisztériuma hivatalos honlapján közzétett kommentárjában azt állította, 

okkal feltételezhető, hogy a (Szudzsa mérőállomásra mért) csapások irányítása és célmegjelölése francia műholdas rendszereken keresztül történt, a koordináták bevitelét és az indítást pedig brit szakemberek végezték. A parancsot Londonból adták ki.

Emlékeztetett rá, hogy az ukrán hadsereg több hasonló „terrorcselekményt” követett el Oroszország energetikai infrastruktúrája ellen azután, hogy március 18-án bejelentették az ilyen létesítmények bombázásának tilalmát.

A kijevi rezsim által az orosz energiaszektorra rászabadított terror újabb bizonyíték részéről a megállapodásra való képességének hiányára

– írta a diplomata, hozzátéve, hogy Zelenszkij korábban nyilvánosan támogatta az energetikai létesítmények elleni csapások kölcsönös korlátozását, de semmit sem tett ennek betartása érdekében. Peszkov egyébként kérdésre válaszolva kitért Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra az indítványára, miszerint Ukrajnában a polgári hatalom szerveinek újraválasztásáig külső kormányzást kellene bevezetni az ENSZ égisze alatt. Azt mondta, hogy ez a gondolat nem került szóba Putyin és Donald Trump amerikai elnök telefonos kapcsolatfelvételei során.

A telefonbeszélgetések során, amelyekről beszámoltunk önöknek, ez a téma nem került szóba

– fogalmazott. A szóvivő szerint az orosz vezető eddig csak hipotetikusan nyilatkozott az elképzelésről, de részletekbe nem bocsátkozott, mert valószínűleg korai lenne még erről beszélni. Peszkov úgy vélekedett, az európai országok vonakodása az Oroszországgal szembeni szankciók feloldásától azt jelenti, hogy nem akarják követni a béke útját, nem akarnak hozzájárulni és összhangban cselekedni a Moszkvában és Washingtonban a béke felé való elmozdulás érdekében mutatott erőfeszítésekkel.

Borítókép: A Szudzsa gázmérőállomás 2025. március 28-án (Fotó: Képernyőkép/X)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.