Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője a Népszavának a 2024-es európai parlamenti választások után azt nyilatkozta, hogy eseti alapon fognak dönteni a más pártok listáján megválasztott, de hozzájuk jelentkező képviselők befogadásáról – írta meg akkor a Mandiner.hu. Weber kijelentette, hogy aki hozzájuk akar tartozni, annak le kell tennie a hűségesküt Ukrajna mellett.

Az Ukrajnához való hűség mint kritérium nem is olyan meglepő az EPP részéről, hiszen a már korábban egy nyilatkozatot fogadott el, amelyben felszólította a NATO-t, hogy teremtse meg az alapokat Kijev csatlakozásához – emlékeztet a Mandiner.hu.
A Tisza Párt már döntött
Ne feledjük, hogy a Tisza Párt már döntött. Ők Manfred Weber utasítására felhúzták a saját pólójukat, a saját mezüket, ami nem a magyar piros-fehér-zöld, hanem az ukrán kék-sárga
– hívta fel a figyelmet Menczer Tamás. A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója hozzátette:
Ukrajna uniós tagsága komoly veszélyekkel jár, ezeket érdemes és szükséges megfontolni
Menczer Tamás rámutatott: ha Ukrajnát felveszik az Európai Unióba, akkor a magyar gazdák elveszítik a nekik járó uniós forrásokat, „a magyar gazdák pénze megy Ukrajnába”.
Élelmiszer-biztonsági veszélyek fenyegetnek
További veszélyeket is rejt Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz Az ukrán mezőgazdaság és élelmiszeripar olyan vegyszereket is használ, amit korábban az unióban betiltottak. Ez azt jelenti, hogy Ukrajnából érkező élelmiszerek egészségkárosító szereket tartalmazhatnak, és ezek az áruk a magyar piacot is elárasztatják.
Biztonsági kockázatot rejt Ukrajna uniós tagsága
A háború után, sőt már közben is a Nyugat által Ukrajnának szállított fegyverek a helyi maffiához és a nemzetközi feketepiacra kerülnek. Ez biztonsági kockázatot jelent egész Európára, de különösen a szomszédos országokra, erről Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő beszélt a Magyar Nemzetnek. Mint fogalmazott,
jelentős veszély, hogy rengeteg ukránnál fog fegyver maradni, akiknek sok más lehetősége nem lesz, mint az országon belül különféle maffiacsoportokat létrehozni.
Ha Brüsszel akarata szerint Ukrajna csatlakozik az Európai Unióhoz, akkor a tagállamoknak és benne Magyarországnak a legrosszabbra kell felkészülnie: megvetheti lábát az ukrán szervezett bűnözés, a prostituáltakat futtató bandák, eláraszthat minket a drog és az illegális fegyverek. Ukrajna lényegében egy maffiaállam, a bűnözést tekintve Európában az egyik legrosszabb helyen áll, és nagyon komoly biztonsági kockázatokat okozhat, ha EU-taggá válik.
Járványügyi, közegészségügyi veszély
Ukrajnában számos védőoltás nem kötelező, míg Magyarországon ezek többnyire elengedhetetlenek a közegészségügy védelme érdekében. Az alacsony átoltottsági arány súlyos közegészségügyi veszélyt jelenthet Magyarországnak, különösen a gyerekek és az idősek körében.
A HIV-fertőzés terjedése súlyos problémát jelentene Európában. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint 2023-ban Ukrajnában 31 700 új HIV-fertőzöttet regisztráltak, míg Magyarországon csupán 2004-et – vagyis Ukrajnában tizenháromszor több új eset fordult elő.
Fenyegetés a magyar gazdákra
Ukrajna lehetséges európai uniós csatlakozása komoly fenyegetéseket is hordoz a magyar gazdák számára és az unió mezőgazdaságának stabilitására nézve is. Ukrajna hatalmas mezőgazdasági területei és a gyenge ellenőrzési rendszerek miatt a versenyelőny az ukrán gazdák kezébe kerülhet, ami a közösség tagállamait is ellehetetlenítheti. A háborús övezetek helyreállítása, a jelentős újjáépítési költségek, valamint a szomszédos országok gazdaságainak védelme mind kihívást jelent, ami összességében az EU agrárpolitikáját és a vidéki közösségek jövőjét is veszélyeztetheti.
Veszélybe kerülne a 13. havi nyugdíj
Ukrajna csatlakozásával az Európai Unióhoz több millió ukrán nyugdíjas juthatna magyar nyugdíjhoz,
mert a szocilista diktatúra idején, 1962 decemberében kötöttek egy olyan megállapodást – még a Szovjetunió fennállásának ideje alatt –, amit Ukrajna a mai napig nem hajlandó módosítani, és ami ezzel a következménnyel járhatna. Ez a megállapodás 1963 júliusában lépett hatályba és a mai napig érvényes, és ennek értelmében Ukrajna állampolgárai jogot formálhatnának a magyar ellátásra, ha a háborúban álló ország az unió tagjává válna – írta az Origó.
Ez a nyugdíjkassza terheinek drasztikus növekedéséhez vezetne, ami a jelenlegi nyugdíjak csökkenését vonná maga után, és a magyar államot ebben az esetben sújtó iszonyatos anyagi terhek miatt azzal a veszéllyel fenyegetne, hogy
megszűnik a 13. havi nyugdíj.
Ukrajnát hatalmas összegekkel támogatta eddig is Brüsszel
A háború kezdete óta az ukránok több mint 140 milliárd eurót kaptak Brüsszeltől különböző formákban és jogcímeken. Ukrajna támogatása az idén se áll le, több mint harmincmilliárd eurót költ rá az EU – írta a Vg.hu. Tavaly februárban az európai vezetők megállapodtak abban, hogy 2027-ig akár 52 milliárd eurót biztosítanak Ukrajna helyreállítására, újjáépítésére és modernizációjára. Pár hónappal később, októberben egy G7-csúcson az EU és a G7-partnerek közösen 48 milliárd eurós kölcsönt vállaltak Ukrajna költségvetési, katonai és újjáépítési szükségleteire, amelyet befagyasztott orosz állami vagyon bevételeiből finanszíroznak. Ebből az EU hozzájárulása 19 milliárd euró. Az első 3,2 milliárd dollárt (hárommilliárd eurót) 2025 januárjában folyósították az Európai Bizottság összesítése szerint.
Borítókép: A Tisza Párt képviselői elkötelezettek Ukrajna uniós csatlakozása mellett Manfred Weber parancsára (Forrás: YouTube/Képernyőkép)