A Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-i Izrael elleni támadása óta rendkívül megszaporodtak az antiszemita megnyilvánulások az egész nyugati világban. Különösen súlyos a helyzet a felsőoktatási intézményekben, sok campuson akár több hétig tartó, károkozásba vagy akár erőszakba torkolló tüntetéssorozat robbant ki. Donald Trump amerikai elnök beiktatása után rendeletet írt alá az antiszemitizmus elleni fellépésről, azonban úgy tűnik, egyes neves egyetemek a helyzet megoldása helyett inkább a kormány elleni jogi fellépést tartják fontosnak.

Újabb fejezetéhez érkezett a Harvard, az Egyesült Államok legrégebben működő egyeteme és az amerikai kormányzat közti vita. A Trump-kormányzat több neves egyetemet is felelősségre vont, amiért nem léptek fel megfelelően az antiszemitizmus ellen, és nem védték meg zsidó hallgatóikat az akár tettlegességig fajuló támadásoktól.
A kormányzat márciusban négyszázmillió dollárnyi szövetségi támogatást vont meg az antiszemita tüntetések fellegvárát jelentő New York-i Columbia egyetemtől, a Brown egyetem 510 millió, a Cornell pedig egymilliárd dollárnyi támogatásnak mondhatott búcsút. A Harvard esetében, amely éves szinten kilencmilliárd dollárnyi adófizetői pénzt kap elsősorban kutatásokra, 2,2 milliárd dollár befagyasztásáról döntöttek, és további egymilliárd dollár sorsa bizonytalan.
A nagy múltú felsőoktatási intézmény emellett adómentes státusát és a külföldi hallgatók fogadásának jogát is elveszítheti.
Az adófizetői pénzek kiváltságot jelentenek, és a Harvard nem teljesíti az ehhez a kiváltsághoz való hozzáférés alapvető feltételeit
– idézte a Fehér Ház közleményét a BBC.
Maga a Harvard rektora, Alan Garber is elismerte, hogy az antiszemitizmus probléma az intézményben, és két munkacsoportot is felállított. A kormányzat lépését ugyanakkor az egyetem feletti hatalomátvételi kísérletnek titulálta, és a Harvard alkotmányos jogainak sérelmére hivatkozva pert indított a Trump-kormányzat ellen. Tette mindezt annak ellenére, hogy a CNN értesülései szerint a kormány illetékesei többször is kísérletet tettek az egyeztetésre.
Az amerikai Rágalmazásellenes Liga (ADL) a napokban bemutatott jelentése szerint rekordszámú, több mint kilencezer antiszemita támadás történt az Egyesült Államokban a tavalyi év folyamán.
Nem csak az Egyesült Államokban probléma az antiszemitizmus
Más nyugati országokban sem jobb a helyzet, a német hatóságok is az antiszemitizmus erősödéséről számoltak be. A jelenség a német egyetemeken is gondot okoz. A berlini Humboldt Egyetem Emil Fischer előadóterme például hosszabb időre használhatatlanná vált, miután Izrael-ellenes tüntetők szállták meg, akik törtek-zúztak és antiszemita szövegekkel fújták tele a felületeket – írta a Nius német hírportál.
A megszállás és a rombolás pontosan megtervezett és előkészített volt
– mondta az intézmény rektora, Julia von Blumenthal.
A műemléki védettségű előadóteremben a keletkezett kár akár a százezer eurót is elérheti, az egyetem számára azonban legalább ekkora probléma, hogy az egyik legnagyobb előadóterem kiesése miatt több órát más termekbe kellett átszervezni vagy online formában megtartani.
Borítókép: A Harvard egyetem épületének homlokzata (Fotó: Getty Images/AFP)