Az áprilisi tréfáknak több évtizedes hagyománya van a német újságokban és a televízióban. Ennek részeként született meg az a cikk is. A német Bundestag elnöksége úgy döntött, hogy a jövőben nem engedélyezi az AfD képviselőinek felszólalásait. Erről írt tegnap a Junge Freiheit.

A német parlamenti történelemben egyedülálló döntés hátterében az áll, hogy különböző képviselők arra panaszkodtak, hogy az ellenzéki párt a második legnagyobb frakcióként a korábbinál több felszólalási időt kapott – írja a Junge Freiheit.
Az AfD képviselői felszólalásaikkal állítólag „rasszista uszítást” és a „demokrácia elleni gyűlöletet” terjesztettek. A CDU/CSU, az SPD, a Zöldek és a Baloldal parlamenti képviselői ezt tűrhetetlennek tartották a Bundestag elnökségéhez benyújtott kollektív panasz szerint. Mint a Junge Freiheit a Bundestag elnökségétől megtudta, az eljárási szabályzat 27. pontját „szigorúan kell alkalmazni” ilyen esetekben.
Eszerint:
A Bundestag tagja csak akkor szólalhat fel, ha az elnök megadta neki a szót.
„Az AfD elnyomó és nyugtalanító”
Serap Güler kereszténydemokrata (CDU) képviselő az alakuló ülés után azt mondta:
Kicsit nyomasztónak találom, amikor az AfD hosszú sorát látom, amikor bejövök.

Güler szerint „elbizonytalanító” volt az is, hogy az ügyrendről szóló vitában Bernd Baumann, az AfD parlamenti titkára kapott először szót, írja a viccnek szánt cikkében a lap. Hozzáteszik:
A néhány parlamenti képviselőt ért „pszichológiai megterhelés” miatt az elnökség most megállapodott abban, hogy a következő üléshéttől kezdve egyetlen AfD-s képviselőnek sem engedélyezi a felszólalást. A pártot az Alkotmányvédelmi Hivatal megfigyelés alatt tartja, és a „szélsőjobboldali gyanús” kategóriába sorolja.
A Bundestag elnöksége egy másik indoklásában azt hozta fel, hogy az AfD korábban megosztotta képviselőinek felszólalásait az X-en, ez pedig szerintük a „külföldi erők beavatkozása a német demokráciába” kategóriába tartozik.
Az AfD mikrofonjai „elnémultak”
A Bundestag legközelebb április 7-én, hétfőn ülésezik. Az üléshét kezdetén az elnökség döntése alapján az AfD-frakció soraiban „elnémítja” a teremmikrofonokat. A Bundestag szakembereit pedig már utasították, hogy a következő üléshétre, amely a húsvéti szünet miatt május 12-én kezdődik, a mikrofonokat teljesen szereljék le, tette hozzá a tréfának szánt írásban a lap.

Az AfD-frakció vezetése a lapnak bejelentette, hogy nem fogadja el a „10,3 millió választó felháborító diszkriminációját”.
Sürgősségi kérelem formájában panaszt nyújtanak be a szövetségi alkotmánybírósághoz. A legfelsőbb bíráknak azonnal fel kell függeszteniük ezt a „kirívóan antidemokratikus döntést”. Az alaptörvény szerint a Bundestagnak a „német nép különböző áramlatait” kell képviselnie és éppen ezt ássa alá a felszólalási tilalom, írták.
A Junge Freiheit másnap megírta, hogy a közösségi oldalakon sokan megosztották az áprilisi tréfának indult cikküket, felháborodva az AfD feltételezett újabb marginalizálódásán.
Csak az X-en az áprilisi tréfánkat tartalmazó bejegyzés több mint 130 000 emberhez jutott el, és körülbelül ezerszer osztották meg. De egy ilyen viccnek van egy árnyoldala is: sok olvasó írt nekik, hogy szívinfarktus közelébe került olvasás közben, és a vérnyomása soha nem látott szintre ugrott. Ezt nem vették a lapnál figyelembe. Mint írják, sajnálják.
Reméljük, kedves olvasók, nem sértődtek meg. Mert a szövegnek elsősorban azoknak a politikusoknak és pártoknak kell tükröt tartania, akik figyelmen kívül hagyják a 10,3 millió szavazót, majd gúnyosan azt mondják: »Ez a mi demokráciánk«. A birtokos névmás soha nem volt ennyire árulkodó. Erről szólt az áprilisi tréfánk
– közli a lap.