Fordulat: Az Egyesült Királyság mégsem küldene katonákat Ukrajnába

A Times arról ír, hogy a brit kormány elállt attól a tervétől, hogy több ezer katonát küldjön Ukrajnába, mert az Egyesült Királyság a hadműveleti kockázatokat túl magasnak ítéli, főleg abban az esetben, ha egy esetleges tűzszüneti megállapodás Oroszországgal végleg összeomlana.

Forrás: The Times2025. 04. 26. 12:33
Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: Stephanie Lecocq Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A frissített tervek szerint sem az Egyesült Királyság, sem Európa nem küldene helyszíni haderőt Ukrajna kulcsfontosságú városainak, kikötőinek vagy atomerőműveinek védelmére. Ehelyett a hangsúly Ukrajna hadseregének újjáépítésén, újrafegyverzésén, valamint légi és tengeri védelem biztosításán lesz, írja a The Times.

British Prime Minister Keir Starmer (R) and Ukraine's President Volodymyr Zelensky pose prior to a meeting at the British embassy on the sideline of a summit for "coalition of the willing" in Paris, on March 27, 2025. French President on March 27, 2025 was hosting European leaders including Ukraine's Volodymyr Zelensky for a summit aimed at boosting Ukrainian security ahead of any potential ceasefire with Russia. (Photo by Stephanie Lecocq / POOL / AFP)
Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a brit nagykövetségen tartott találkozójuk előtt, a „hajlandóak koalíciója” csúcstalálkozójának alkalmából Párizsban (Fotó: AFP/Stephanie Lecocq)

Brit és francia katonai kiképzőket küldenének Nyugat-Ukrajnába – távol a frontvonalaktól –, hogy betartsák a korábban tett vállalásokat, ugyanakkor közvetlen védelmi feladatot nem látnának el. 

A tervek szerint repülőgépek védelmeznék Ukrajna légterét, biztosítva ezzel a földi csapatok légifedezetét, míg Törökország tengeri szerepet vállalna a védelmi rendszerben. Az Egyesült Királyság és Európa továbbra is szállítana fegyvereket Ukrajnának, hogy az ország felkészülten reagálhasson, ha Moszkva megszegné a megállapodás feltételeit.

A katonai jelenlét túl kockázatos

Egy brit diplomáciai forrás szerint a „hajlandók koalíciója” keretében korábban felmerült, hogy akár harmincezer fős haderőt is telepítenének Ukrajnába, amit most már túl kockázatosnak és elégtelennek ítéltek egy ilyen feladathoz.

(Frist row, from L) Poland's Prime Minister Donald Tusk, Ukraine's President Volodymyr Zelensky, France's President Emmanuel Macron, Britain's Prime Minister Keir Starmer and European Commission President Ursula Von der Leyen pose for a family picture during a meeting as part of a summit for "coalition of the willing" at the Elysee Palace, in Paris, on March 27, 2025. French President Emmanuel Macron on March 27, 2025 is to host European leaders including President Volodymyr Zelensky for a summit aimed at boosting Ukrainian security ahead of any potential ceasefire with Russia. (Photo by Ludovic MARIN / POOL / AFP)
Emmanuel Macron francia elnök 2025. március 27-én fogadta az európai vezetőket, köztük Volodimir Zelenszkij elnököt az Ukrajna támogatásáról tartott csúcstalálkozón (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Oroszország határozottan ellenzi a nyugati békefenntartók ukrajnai telepítését – szögezte le korábban Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.

Közben a brit védelmi minisztérium jelezte: bár semmilyen opciót nem vetettek el véglegesen, jelenleg is folynak a részletes hadműveleti tervezések a szárazföldi, tengeri és légi műveletek lehetőségeiről, valamint az ukrán haderő újjáépítéséről.

 

A lap szerint a brit és francia tisztviselők Donald Trump és Volodimir Zelenszki római találkozójában bíznak, azt remélve, hogy ezzel előrelépést érhetnek el a béketárgyalásokon.

Mindeközben a brit kiképzőprogram, az Operation Interflex, várhatóan az év végéig lezárul Nagy-Britanniában, és a képzések áthelyeződnek Nyugat-Ukrajnába, Lviv térségébe. A nyugati tisztviselők attól tartanak, hogy túlzottan nagy ukrajnai katonai jelenlét elvonhatná az erőforrásokat a NATO keleti szárnyának védelmétől, és növelné a kockázatot egy szélesebb körű konfliktus kitörésére.

Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP/Stephanie Lecocq)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.