A frissített tervek szerint sem az Egyesült Királyság, sem Európa nem küldene helyszíni haderőt Ukrajna kulcsfontosságú városainak, kikötőinek vagy atomerőműveinek védelmére. Ehelyett a hangsúly Ukrajna hadseregének újjáépítésén, újrafegyverzésén, valamint légi és tengeri védelem biztosításán lesz, írja a The Times.

Brit és francia katonai kiképzőket küldenének Nyugat-Ukrajnába – távol a frontvonalaktól –, hogy betartsák a korábban tett vállalásokat, ugyanakkor közvetlen védelmi feladatot nem látnának el.
A tervek szerint repülőgépek védelmeznék Ukrajna légterét, biztosítva ezzel a földi csapatok légifedezetét, míg Törökország tengeri szerepet vállalna a védelmi rendszerben. Az Egyesült Királyság és Európa továbbra is szállítana fegyvereket Ukrajnának, hogy az ország felkészülten reagálhasson, ha Moszkva megszegné a megállapodás feltételeit.
A katonai jelenlét túl kockázatos
Egy brit diplomáciai forrás szerint a „hajlandók koalíciója” keretében korábban felmerült, hogy akár harmincezer fős haderőt is telepítenének Ukrajnába, amit most már túl kockázatosnak és elégtelennek ítéltek egy ilyen feladathoz.

Oroszország határozottan ellenzi a nyugati békefenntartók ukrajnai telepítését – szögezte le korábban Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Közben a brit védelmi minisztérium jelezte: bár semmilyen opciót nem vetettek el véglegesen, jelenleg is folynak a részletes hadműveleti tervezések a szárazföldi, tengeri és légi műveletek lehetőségeiről, valamint az ukrán haderő újjáépítéséről.