NATO-struktúrák ukrajnai bevonásáról tárgyalnak a nyugati országok

A Financial Times értesülései szerint a nyugati koalíció tagjai tárgyalásokat folytatnak arról, hogy a NATO parancsnoki és irányítási struktúráit felhasználva helyezzenek el katonai egységeket Ukrajna területén. A lap névtelen forrásokra hivatkozva közölte, hogy a tárgyalások élén Franciaország és az Egyesült Királyság áll.

Forrás: RIA Novosztyi2025. 04. 03. 15:55
Emmanuel Macron francia elnök üdvözli Keir Starmer brit miniszterelnököt, aki 2025. március 27-én az Elysée-palotába érkezik a "hajlandók koalíciójának" csúcstalálkozójára Fotó: Ludovic Marin Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik javaslat szerint a NATO meglévő hírszerzési és megfigyelési kapacitásait is felhasználnák az úgynevezett „biztosító erők” ukrajnai telepítésére. A Financial Times szerint ez csupán az egyik lehetséges forgatókönyv, és a végső döntés meghozataláig még változhat. A pénteki tárgyalásokon a NATO főtitkára, Mark Rutte is részt vesz, és magas rangú tisztviselőket küldött a technikai egyeztetésekre.

A hajlandók koalíciója a NATO-t is belerángatná az orosz–ukrán háborúba (Fotó: AFP/Ludovic Marin)
A hajlandók koalíciója a NATO-t is belerángatná az orosz–ukrán háborúba (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Az úgynevezett hajlandók koalíciója egyes tagjai azonban fenntartásokkal kezelik az elképzelést. A Financial Times szerint a NATO bevonását a nyugati országok egyfajta közvetett amerikai részvételként és támogatásként értékelnék.

Egy magas rangú tisztviselő az újságnak úgy nyilatkozott: 

Ha több tucat ország erőit és eszközeit kívánjuk elhelyezni Ukrajnában az orosz–ukrán háborút követően, akkor a NATO az egyetlen lehetséges parancsnoki és irányítási struktúra, amelyet használhatunk.

A hajlandók koalíciója legutóbbi, párizsi csúcstalálkozója után Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy egyes országok úgynevezett „elrettentő erőket” kívánnak küldeni Ukrajnába. Elmondása szerint ezek az egységek előre meghatározott, stratégiai fontosságú helyszíneken kapnának állomáshelyet, az ukrán féllel egyeztetve. Macron ugyanakkor elismerte, hogy a kezdeményezés nem élvezi minden résztvevő támogatását, de szerinte ez nem akadálya a megvalósításának.

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov speaks during a meeting of foreign ministers of the Confederation of Sahel States in Moscow on April 3, 2025. (Photo by Pavel Bednyakov / POOL / AFP)
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP/Pavel Bednyakov)

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkva nem lát lehetőséget kompromisszumra a külföldi békefenntartók Ukrajnába telepítésével kapcsolatban. A tárcavezető szerint ha európai katonai kontingensek jelennének meg Ukrajnában, a nyugati országok már nem lennének hajlandók egyeztetni a békés rendezés feltételeiről.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy békefenntartók állomásoztatása csak az orosz–ukrán háborúban érintett felek beleegyezésével lehetséges. Oroszország tehát határozottan ellenzi a nyugati csapatok bármilyen formában történő jelenlétét Ukrajnában, és ezt a lépést a béketárgyalások akadályozásának tekinti.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök üdvözli Keir Starmer brit miniszterelnököt, aki 2025. március 27-én az Elysée-palotába érkezik a „hajlandók koalíciójának” csúcstalálkozójára (Fotó: AFP/Ludovic Marin) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.