Mit tettek értünk a brüsszeliek?

A 2004-ben csatlakozott országoknak nagy várakozásai voltak az EU-val szemben, de azóta megtapasztalták a hátrányokat is. A Schengen, ami egykor az Európai Unió egyik legfőbb vonzereje volt a vasfüggöny mögül épp csak kiszabadult országok számára, ma a szemünk előtt hal el – hangzott el a Central European Summit panelbeszélgetésén.

2025. 04. 16. 9:11
A Central European Summit második panelbeszélgetésének résztvevői (Fotó: Facebook/Oeconomus)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Central European Summit második panelbeszélgetése két huszonegy évvel ezelőtt csatlakozott és egy húsz éve csatlakozásra váró ország szemszögéből világított rá az Európai Unió előnyeire és árnyoldalaira.

Míg sokáig a konzervatív-baloldali kettősség volt az európai politikai alapja, ma a szuverenisták és a föderalisták között feszül a fő ellentét – mutatott rá Schaller-Baross Ernő európai parlamenti képviselő.

– Az, hogy szabadon utazhatunk Európában, a legnagyobb ajándék, amit a vasfüggöny leomlása után kaphattunk, dolgozni, utazni, kereskedni tudtunk egymás országában – emlékeztetett az EP-képviselő.

– Ma azonban Schengen a szemünk előtt hal el, egyre több helyen állítják vissza a határellenőrzést – hívta fel a figyelmet.

– Az európai uniós kohéziós politika nem ingyenpénz osztogatása, mi megnyitottuk a piacainkat az erősebb nyugat-európai versenytársaknak, de akkor ez mindkét fél számára win-win helyzet volt. Most azonban a kohéziós pénzeken keresztül próbálnak szakpolitikákat rákényszeríteni az országra – emelte ki Schaller-Baross Ernő.

Branko Grims szlovén európai parlamenti képviselő többek között az európai zöldmegállapodásról beszélt, amelyet egy görögdinnyéhez hasonlított. Mint mondta, a program csak a felszínén zöld, belül vörös.

– A 2004-ben csatlakozott országoknak nagy várakozásai voltak az EU-val szemben, azonban azóta megtapasztalták a hátrányokat is – mutatott rá.

– Akik megpróbálják ráerőltetni a genderideológiát a gyerekekre, azokat bíróság elé kellene állítani – vélekedett. – A tömeges migráció pedig Európa keresztény gyökereit sodorja veszélybe.

– Az uniós csatlakozási folyamatban semmi érdemalapú nincs – mondta el Ivica Bocevszki, Észak-Macedónia volt európai ügyekért felelős minisztere. Ezzel nemcsak arra utalt, hogy hazája 2005 decembere óta, tehát csaknem húsz éve tagjelölt, a folyamat vége pedig még mindig nem látszik, hanem arra is, hogy Ukrajna előbb kapott tagjelölti státuszt, mint a minden szempontból előtte járó Bosznia.

Nem elvakultan hiszünk az EU-ban. Macedónok vagyunk, de európaiak is

 – mondta a volt miniszter.

Borítókép: A Central European Summit második panelbeszélgetésének résztvevői (Forrás: Facebook/Oeconomus)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.