Ferenc pápa urbi et orbi áldását adta Róma városára és a világra

Hatalmas örömujjongás hangzott fel a Szent Péter téren, amikor vasárnap délben Ferenc pápa megjelent a Szent Péter-bazilika központi erkélyén.

2025. 04. 20. 12:57
Ferenc pápa a Szent Péter bazilika központi erkélyén Fotó: AFP Fotó: ANDREAS SOLARO
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyi ápolója, Massimiliano Strappetti kerekesszékben tolta ki a lodzsára. Ezen a helyen évente kétszer jelenik meg Róma püspöke, hogy áldását adja Róma városára és a világra. 

Pope Francis stands on the main balcony of St. Peter's basilica during the Urbi et Orbi message and blessing to the city and the world as part of Easter celebrations, at St Peter's square in the Vatican on April 20, 2025. (Photo by Tiziana FABI / AFP)
Fotó: Tiziana Fabi

Ferenc pápa már szombaton jelezte, hogy személyesen szeretne jelen lenni a húsvéti ünnepség legfontosabb eseményén. 

 

A szentszék azonban az utolsó percig nem erősítette meg az egyházfő jelenlétét. Ferenc pápa szeretetteljes, kissé elcsukló hangon köszöntötte a híveket, és boldog húsvétot kívánt. A gyengélkedő egyházfő szavait kitörő taps viszonozta.

A szentatya által előkészített urbi et orbi üzenetet Diego Giovanni Ravelli pápai liturgikus szertartásmester olvasta fel a Szent Péter-bazilika központi erkélyéről.

Ferenc pápa kiállt a béke mellett

A fegyverek elhallgattatására szólította fel a világ vezetőit Ferenc pápa a Róma városához és a világhoz szóló üzenetében.

 Szeretném, ha mindannyiunkban élne a remény, hogy lehetséges a béke

– fejezte ki óhaját a szentatya a kereszténység legfontosabb ünnepén.

A feltámadt Krisztus reményünk alapja, ebből kiindulva a remény nem csupán illúzió. A keresztre feszített és feltámadt Krisztusba vetett remény nem csalatkozik. Spes non confundit! – utal a szentatya a jubileumi szentév központi gondolatára, mely mélyen összekapcsolódik a megváltás örömhírével. Emlékeztet, hogy idén katolikusok és ortodoxok együtt ünneplik a húsvétot. A pápa együttérzését fejezte ki a konfliktus sújtotta övezetekben, Palesztinában és Izraelben élő népek iránt. 

Aggodalmának adott hangot a világszerte növekvő antiszemitizmus kapcsán. A katolikus egyházfő megemlékezett a Gázai övezetben élő katolikus közösségről. Fájdalmát fejezte ki a halált és pusztítást okozó drámai humanitárius helyzet kapcsán.

A katolikus egyházfő húsvétvasárnap felhívást intézett a háborút folytató vezetőkhöz, a fegyverek elhallgatását, a foglyok szabadon engedését kéri. Imára szólított fel Libanon és Szíria keresztény közösségeiért. Az egyetemes egyház imáit kéri a szeretett közel-keleti katolikus közösségeiért, Jemen népéért. Az építő párbeszéd megteremtésére bátorította a világ vezetőit.

A feltámadt Krisztus húsvéti békéje árassza el a meggyötört Ukrajnát, és bátorítsa az igazságos és hosszan tartó béke magvalósításán fáradozókat

– folytatta a pápa. A feltámadt Krisztus reménye békével és vigasztalással árassza el az erőszakot, konfliktusokat elszenvedő afrikai népeket. A katolikus egyházfő hozzáfűzte, a vallás, a szólás és a vélemény szabadsága nélkül elképzelhetetlen a béke. A fegyverek letétele nélkül lehetetlen a béke. A népek védelmének biztosítása nem lehet a felfegyverkezéshez vezető versenyfutás. 

Húsvét fénye arra ösztönöz, hogy szüntessük meg a politikai és gazdasági megosztottságokat okozó akadályokat. Arra hív, hogy gondoskodjunk egymásról, erősítsük szívünkben az egymás iránti együttérzést, fáradozzunk az emberiség teljes körű fejlődésén.

Az emberi alapértékek fontosságát hangsúlyozta az egyházfő

Ferenc pápa végül a politikai vezetőkhöz szólva azt kérte, hogy ne engedjenek a félelem beszűkítő logikájának, használják a rájuk bízott javakat a rászorulók megsegítésére, az éhezés felszámolására és a fejlődés elősegítésére. Ezek a béke „fegyverei”, melyek a jövőt építik, nem a halál gyökereit ültetik el. 

A szentatya arra kéri a hatalmi pozícióban lévőket, hogy hétköznapjaikban soha ne feledkezzenek meg az emberiesség alapértékéről.

Az ártatlan civileket, iskolákat, kórházakat, humanitárius segítőket érintő konfliktusok kegyetlenségei láttán ne feledkezzenek meg arról, hogy nem célpontokról, hanem lélekkel és méltósággal rendelkező személyekről van szó.

Mennyi halálhelyzetet, mennyi konfliktust láthatunk a családokban, mennyi erőszakot követnek el a nők és gyermekek ellen

– állapította meg fájdalommal a pápa. Mennyi megvetés éri a gyengéket, a társadalom peremére szorultakat, a bevándorlókat. 

A szentatya végül azt kérte, hogy forduljunk bizalommal egymáshoz, azokhoz is, akik idegen földről érkezetek, akiknek más az életmódja és más elképzelések és szokások szerint él, hiszen mindannyian Isten fiai vagyunk

– szólt a pápa üzenetében.

A pápai üzenet elhangzása után Ferenc pápa urbi et orbi áldását adta Róma városára és a világra. Óriási öröm és tapsvihar kísérte a pápai áldást, hiszen személyes jelenlétének nemcsak liturgikus, hanem politikai és spirituális értéke is van. Azt üzeni, hogy a katolikus egyház a megpróbáltatások ellenére stabil, töretlenül folytatja küldetését a világban.

Az ünnepélyes áldást követően Ferenc pápa elhagyta a bazilika erkélyét és a téren összegyűlt hívek közé ment, hogy érezze Isten népe közelségét és szeretetteljes ölelését.

Borítókép: Ferenc pápa a Szent Péter-bazilika központi erkélyén (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.