Földrengés Szicília közelében – eltűnhet a Földközi-tenger

Szicília partjainál a mélyben egy különleges földrengés rázta meg a térséget, amely nemcsak a helyiek figyelmét keltette fel, hanem geológiai szempontból is fontos jelenségre világított rá: egy kontinens alatti kőzetlemez nyomul Európa alá, és ez a folyamat hosszú távon a Földközi-tenger eltűnéséhez vezethet.

Forrás: Merkur2025. 04. 30. 13:37
Szicíliát is fenyegeti a kőzetlemezek mozgása miatti földrengés Fotó: Olart Fabien Forrás: Hemis/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 28-án este 3,6-os erősségű földrengést észleltek a Tirrén-tenger déli részén, Szicília és Kalábria között, az Éoli-szigetek közelében. A rengés különlegessége, hogy a hipocentrum 169 kilométeres mélységben helyezkedett el – sokkal mélyebben, mint a legtöbb olaszországi rengés, írta a Merkur.

STROMBOLI, ITALY - JULY 12: A ferryboat leaves the port of Ginostra, on the South-West of Stromboli Island, Italy on July 12, 2024. In the northerner island of Aeolian islands, Stromboli, people have been living under the shadow of the lively volcano (“Idduâ€? or “he' for local people), which erupted a couple of time in the last weeks, impacting on the life of local people and tourists. After the explosion of 11 July 2024, the situation stated to normalize. Valeria Ferraro / Anadolu (Photo by Valeria Ferraro / ANADOLU / Anadolu via AFP)
Stromboliban az emberek az aktív vulkán és a földrengések árnyékában élnek (Fotó: Anadolu/AFP/Valeria Ferraro)

 Összehasonlításként: a Nápoly környéki Phlegrei-mezőkben legfeljebb három kilométer mélyen szokott rengeni a föld.

Mivel a földrengés nagy mélységben és a nyílt tengeren történt, károkat nem okozott, de Kalábria déli részén és Szicília északkeleti térségében – különösen Reggio Calabria és Messina tartományokban – többen is érezték a mozgást, főleg a magasabb emeleteken.

Geológiai bizonyíték: földlemez hatol Európa alá

A régióban rendszeresen fordulnak elő mélyrengések – egyesek ötszáz kilométer mélységig is lenyúlnak –, és ezek egy jól körülhatárolható vonalat követnek, amit a tudósok „Wadati–Benioff-zónának” neveznek. Ez az a lejtős réteg, ahol az ióniai lemez – az Afrikai-lemez része – benyomul az Eurázsiai-lemez alá.

Ez a jelenség a lemeztektonika elméletéhez kapcsolódik, amelyet a német Alfred Wegener vetett fel 1915-ben, és amelyet később szeizmológiai bizonyítékokkal erősítettek meg. A kontinensek ugyanis az asztenoszféra nevű, félig olvadt földköpenyen „úsznak”, és egymással ütközve földrengéseket, vulkánokat és hegységeket hoznak létre.

A Földközi-tenger sorsa megpecsételődött

A földkéreg mozgása jelenleg is tart: az afrikai lemez évente néhány milliméterrel közeledik Európához. Ez a lassú, de állandó folyamat több millió év múlva azt eredményezheti, hogy a Földközi-tenger teljesen bezárul, és eltűnik a mai formájában. 

Valaha a Tethys-óceán hullámzott itt, amelyet a kontinensek mozgása már rég feldarabolt – a mai Földközi-tenger ennek csupán egy maradványa. A térség vulkáni aktivitása is figyelemre méltó: a Stromboli, Vulcano, és természetesen az Etna is a lemezmozgások eredményeként alakult ki, és ma is aktív. 

Borítókép: Szicíliát is fenyegeti a kőzetlemezek mozgása miatti földrengés (Fotó: Hemis/AFP/Olart Fabien)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.