Az iráni külügyminisztérium bejelentette, hogy „őszinte szándékkal” kíván részt venni a hétvégén esedékes magas szintű egyeztetésen, amelyet Omán közvetítésével tartanak meg. Az amerikai delegációt Steve Witkoff, Donald Trump különmegbízottja vezeti, míg Irán részéről Abbász Aragcsi külügyminiszter is jelen lesz.

(Fotó: AFP)
Irán és az Egyesült Államok közvetve tárgyal
A találkozót megelőző diplomáciai manőverek hónapok óta zajlanak. Donald Trump elnök márciusban levelet küldött Irán legfőbb vallási vezetőjének, Ali Hamenei ajatollahnak, amelyben tárgyalásokat sürgetett, ugyanakkor „súlyos következményekkel” fenyegetett, ha az iráni vezetés elzárkózik a párbeszédtől. Teherán ekkor még nyilvánosan visszautasította az ajánlatot, de, mint kiderült, a háttérben mégis elindult a diplomáciai előkészítés. Trump hétfőn bejelentette, hogy a tárgyalások már elkezdődtek, és szombaton folytatódnak Ománban.
Közvetlen megbeszélést folytatunk Iránnal, ez egy nagyon fontos találkozó lesz. Meglátjuk, mire jutunk
– nyilatkozta az izraeli kormányfővel, Benjamin Netanjahuval tartott egyeztetése után. Az iráni fél ugyanakkor hangsúlyozza, hogy formálisan továbbra is „közvetett” tárgyalásokról van szó, amelyek során a két delegáció nem kerül közvetlen kapcsolatba, hanem az ománi diplomaták közvetítésével kommunikálnak. Az amerikai külügy azonban jelezte, hogy a delegációk egy teremben fognak ülni. Ez diplomáciai értelemben akár áttörésnek is tekinthető, tekintettel arra, hogy Irán 1980 óta nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatot az Egyesült Államokkal. A teheráni külügyi szóvivő pénteki nyilatkozata szerint „őszinte figyelemmel és diplomáciai nyitottsággal” kívánják felmérni az amerikai fél szándékait. Madzsid Takt-e-Raváncsi külügyminiszter-helyettes hozzátette:
Bármiféle zsarolást vagy megfélemlítést elutasítunk. Ha Washington nem erőből akar tárgyalni, valóban van esély a megállapodásra.
A legfőbb vezető tanácsadója, Ali Samháni szerint Irán „fontos és gyakorlatias javaslatokkal” készül a találkozóra. Mint fogalmazott:
Ha az Egyesült Államok valódi akarattal és őszinte szándékkal érkezik, akkor az egyezséghez vezető út világos és sima lehet.
Az amerikai fél szerint a találkozó célja világos, mégpedig megakadályozni, hogy Irán nukleáris fegyverhez jusson.
Ez a tárgyalás ennek a törekvésnek a része. Irán soha nem fog atombombához jutni, ebben egyértelműek vagyunk
– mondta Marco Rubio külügyminiszter egy kabinetülésen. Elemzők ugyanakkor óvatosságra intenek. A washingtoni Foundation for Defense of Democracies kutatóintézet munkatársa, Behnam Ben Taleblu szerint a mostani egyeztetés a tárgyalások előtti tárgyalás. Szerinte mindkét fél igyekszik a saját belpolitikai és stratégiai céljai szerint alakítani a tárgyalás megítélését.
Irán a diplomáciát próbálja védőpajzsként használni Izrael ellen. Amíg beszélget Amerikával, addig kisebb az esély, hogy Izrael támadást indít
– nyilatkozta. Irán közben folyamatosan növeli a nagy tisztaságú uránkészleteit, miközben az Egyesült Államok által 2018-ban életbe léptetett „snapback” szankciók 2025-ben lejárnak. A most kezdődő tárgyalássorozat tehát egy szűkös időkeretben, nagy nyomás alatt zajlik, miközben mindkét fél számára jelentős tétje van.
Borítókép: Irán vezetője, Ali Hamenei ajatollah