Tovább emelkedett az iráni kikötői robbanás áldozatainak száma

Legkevesebb 28-ra emelkedett a halálos áldozatok és több mint ezerre a sérültek száma annak a hatalmas robbanásnak a következtében, amely szombaton történt a dél-iráni Bandar-Abbász város kikötőjében, nagy valószínűséggel a nem megfelelően tárolt vegyi anyagok miatt – közölte vasárnap az iráni vörösfélhold.

Forrás: MTI2025. 04. 27. 13:32
Tűzoltók és mentők dolgoznak Iránban (Fotó: AFP)
Tűzoltók és mentők dolgoznak Iránban (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sérültek közül húsz embert intenzív osztályon ápolnak. Korábban a sajtó még 18 halottról és 800 körüli sérültről adott hírt. Hoszein Zafari, az iráni válságkezelő központ szóvivője az ILNA iráni hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a konténerekben – feltehetően nem megfelelően – tárolt vegyi anyagok robbanhattak fel. Zafari szerint a válságkezelő központ vezetője korábbi helyszíni ellenőrzések során figyelmeztette a kikötőt, és jelezte, hogy veszélyt jelenthetnek az ott tárolt anyagok.

Robbanás helyszíne Iránban (Fotó: AFP)
Robbanás helyszíne Iránban (Fotó: AFP)

Az iráni kormány szóvivője annyit közölt: bár nem kizárt, hogy a vegyi anyagok okozták a robbanást és az azt követő tüzet, egyelőre nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, mi állt pontosan a háttérben. 

Az állami televízió kizárta, hogy valamilyen energetikai infrastruktúra miatt következett be a robbanás, illetve, hogy az energetikai infrastruktúra károsodott volna.

Maszúd Peszeskján iráni elnök elrendelte, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben. 

A Sahíd Radzsí nevű kikötő az Iránba irányuló konténerszállítmányok fő rakodóhelye, ahol évente mintegy nyolcvanmillió tonna árut kezelnek, emellett olajtartályai és egyéb petrolkémiai létesítményei is vannak. 

A közösségi médiában közzétett videókon sűrű, fekete füst gomolygott a robbanás után. Több kilométeres körzetben betörtek az épületek ablakai a detonáció erejétől, és a robajt a kikötőtől 26 kilométerre délre fekvő Kesm szigetén is hallani lehetett. A robbanás után keletkezett tűz oltása még vasárnapra virradóra is zajlott, helikopterekről és repülőgépekről zúdítottak vizet a lángokban álló területre.

Az áruforgalmat leállították a kikötőben a robbanás után, amely azon a napon történt, amikor Irán megkezdte a nukleáris tárgyalások harmadik fordulóját az Egyesült Államokkal Ománban.

Semmiféle katonai szállítmányt nem tároltak a kikötőben

 – közölte az iráni védelmi minisztérium. 

A hajózási biztonsággal foglalkozó Ambrey brit magáncég korábban közölte: az eset hátterében az állhat, hogy nem megfelelően kezelhették a ballisztikus rakéták előállításhoz szánt szilárd üzemanyagot, amely márciusban érkezett a kikötőbe. Az Ambrey értesülései szerint ammónium-perklorát érkezett két hajón Iránba Kínából. A szállítmányokról először a Financial Times adott hírt januárban. 
Az utóbbi években több, olykor halálos áldozatokkal is járó incidens történt Iránban különböző energetikai és ipari létesítményeknél.
Borítókép: Tűzoltók és mentők dolgoznak Iránban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.