Konklávéra készülődnek a Vatikánban

Kapkodás nélkül, de elkezdődött a készülődés a konklávéra a Vatikánban. Nincsenek könnyű helyzetben a bíborosok, nincs egyetlen név, amely egyértelmű várományosa lehet a pápai címnek; több magas rangú bíboros van, akiket a pápaesélyes személyek között emlegetnek, köztük Erdő Péter bíborost is.

2025. 04. 22. 8:53
Ferenc pápa portréfotója látható a néhai Ferenc pápa lelkéért tartott szentmisén (Fotó: AFP)
Ferenc pápa portréfotója látható a néhai Ferenc pápa lelkéért tartott szentmisén (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai naptól a Bíborosi Kollégium veszi át a főszerepet. Reggel 9 órakor a pápa halálhírére Rómába érkezett bíborosok összegyűlnek a szinodális aulában, hogy elkezdődhessenek az úgynevezett készülődő megbeszélések. Ennek nagy jelentősége van, hiszen Ferenc pápa számos olyan bíborost nevezett ki, akik a világ legkülönbözőbb pontján töltenek be szolgálatot és nem ismerik egymást. 

Ferenc pápa halála után konklávéra készülődnek a Vatikánban (Fotó: AFP)
Ferenc pápa halála után konklávéra készülődnek a Vatikánban (Fotó: AFP)

Az előkészítő beszélgetéseknek, egyeztetéseknek ezért igen komoly szerepe van az egyház jövője, az új pápa megválasztása szempontjából. Ezt az előkészületet hivatalosan általános előkészüeti kongregációnak hívják, és ezek folytatódnak az elkövetkező napokban. Érdekes formában zajlanak, mivel nemcsak a választó bíborosok vesznek részt az előkészületeken, hanem azok a bíborosok is jelen lehetnek, akik a Bíborosi Kollégium tagjai, de meghaladták a választhatósági korhatárt, azaz a 80 évet, de befolyásolhatják a szavazók szándékát. 

Ferenc pápa halála után a konklávé napját várják

A cél az is, hogy kijelöljék a konklávé napját, az egyeztetések azonban akár tíz napig is tarthatnak, hogy a bíborosokban határozott elképzelés szülessen arról, kit tartanak a legmegfelelőbb személynek az egyház irányítására. A világ és az egyház számára a legnagyobb kérdés, hogy ki veszi át Ferenc pápa után az egyház irányítását. A választható 135 bíborosból 108-at Ferenc pápa nevezett ki a elmúlt évek konzisztóriumán. 

Pietro Parolin bíboros államtitkár, Luis Antonio Tagle Fülöp-szigeteki bíboros, manilai érsek és Matteo Zuppi bíboros, Bologna érseke, az Olasz Püspöki Konferencia elnöke is a pápa legközelebbi munkatársai közé tartozik, az általa kialakított irányvonalat képviseli és pápaesélyesek között említik.

Komoly esélye van Erdő Péter magyar bíborosnak, Esztergom-Budapest érsekének is, hiszen széles körben ismerik. 

Az Európai Püspöki Konferencia elnökeként szolgált és széles körben elismerik kánonjogi ismeretei miatt is. A becslések szerint az sem kizárt, hogy a külvilágtól elzárt Sixtus-kápolnában éppen egy olyan személyt tüntetnek ki a legtöbb szavazattal, aki nehezen kategorizálható. Az egyik ilyen, az európai központtól távol álló személy Pierbattista Pizzaballa bíboros, jeruzsálemi pátriárka, ferences szerzetes, aki valójában sem a progresszív, sem a hagyományokhoz hűen ragaszkodó ághoz nem sorolható. 

Borítókép: Ferenc pápa portréfotója látható a lelkéért tartott szentmisén (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.