Az államtanács határozata évek óta tartó jogi vitára tett pontot – írja az MTI.

A felsőfokú bíróság semmisnek nyilvánította az északkeleti Friuli-Venezia Giulia tartomány közigazgatási bíróságának korábbi ítéletét, és elvetette a Monfalcone városában működő Darus Salaam nevű iszlám kulturális központ fellebbezését. Precedens nélküli ítéletről beszélt Anna Maria Cisint, aki 2016 és 2024 között Monfalcone polgármestere volt, jelenleg pedig a Liga jobboldali kormánypárt európai parlamenti képviselője.
Az államtanács végre teljesen félreérthetetlenül kimondta, hogy az iszlám vallást gyakorlóknak be kell tartaniuk a törvényeket, miután az utóbbi években sajátos értelmezést adtak a vallásgyakorlási jognak, vagyis azt csináltak, amit akartak
– hangoztatta Anna Maria Cisint.
Emlékeztetett, hogy a valamivel több mint harmincezres Monfalcone lakosságának csaknem az egyharmada bevándorló, ami a legmagasabb arány az országban. A legnépesebb csoportot a Bangladesből származó muszlimok alkotják. Hozzátette, hogy 2003-ban alig ezerháromszáz bevándorló élt a városban.

A muszlimoknak imahelyre van szükségük, és mivel a városban és az egész tartományban nincsen mecset, „rögtönzött” mecseteket hoztak létre: épületrészeket, ingatlanokat, üzlethelyiségeket béreltek ki, és iszlám kulturális központ névvel azokat alakították át mecsetté.
Anna Maria Cisint elmondta, hogy polgármesterré választása óta küzdött ezeknek az imahelyeknek a felszámolásáért. A nem hivatalos mecsetek működését betiltotta, ezért számos fenyegetés, verbális támadás érte, 2023 karácsonyán Monfalcone muszlim közössége tüntetést is tartott ellene. Biztonságának veszélyeztetése miatt mondott le tavaly a polgármesteri tisztségről.
„Azzal vádoltak, hogy rasszista, idegengyűlölő vagyok, csak azért, mert be akartam tartatni a törvényeket, az önkormányzati előírásokat. A mostani ítélet irányvonalat szab Olaszországban: nem lehet iszlám kulturális központot nyitni olyan helyiségben, amely eredetileg üzletként vagy pizzériaként működött”– nyilatkozott az MTI-nek a Liga firenzei pártkongresszusán.
Úgy vélte, továbbra is problémát jelent, hogy a hatóságok nem tudják, mi történik az úgynevezett iszlám kulturális központokban: nem tudni, honnan érkeznek az imámok, hol tanultak és mit prédikálnak. Megjegyezte, hogy az iszlám központok költségvetése sem nyilvános, szemben minden más olaszországi vallási intézménnyel. Hangoztatta, hogy a vallások közül az iszlám az egyetlen, amelynek képviselői a mai napig nem írtak alá kétoldalú megállapodást az olasz állammal.
Anna Maria Cisint arra is felhívta a figyelmet, hogy Monfalconéban a muszlim nők hetven százaléka teljesen eltakarja az arcát, ami – tette hozzá – a nők legsúlyosabb alárendeltségének jele. Emlékeztetett arra, hogy a Liga törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentben annak érdekében, hogy egyetlen nyilvános helyen se lehessen az arcot teljesen eltakaró fejfedőt viselni, mivel az ellentmond a hatályos olasz jognak.
Az országban egyedül Rómában működik a hatóságok által engedélyezett mecset. Azon kívül közel nyolcszáz imahelyet tartanak fenn, az esetek többségében iszlám kulturális központként, melyekből a római központi mecset csak valamivel több mint kétszázat ismer el.
Az államtanács ítéletét követően Monfalcone iszlám kulturális központjai bejelentették, hogy felfüggesztik az imákat, de nem zárják be kapuikat.