A mianmari hadsereg nem ad esélyt a gyógyulásra. A március 28-i, 7,7-es erősségű földrengés után azonnal ideiglenes tűzszünetet hirdettek, ám az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint a katonai vezetés ennek ellenére is folytatta a hadműveleteket.

Fotó: AFP
Ravina Shamdasani, az UNHCR szóvivője közölte: legkevesebb 61 támadást hajtottak végre, ezek közül 16-ot már a tűzszünet április 2-i bejelentése után. A hadsereg még azok között is toboroz, akik a mentésben segítenének. Az érintett térségekben ráadásul a mozgást is korlátozzák, ami ellehetetleníti a segélyek célba juttatását.
A mianmari helyzet humanitárius katasztrófába fordult
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint a helyzet katasztrofális, és tovább súlyosbítja, hogy a hadsereg felfüggesztette a távközlési eszközök működését, beleértve az internetszolgáltatást is.
Türk felszólította a szemben álló feleket, hogy tartsák tiszteletben a tűzszünetet, és biztosítsanak azonnali, akadálytalan hozzáférést a segélymunkások számára.
Az ENSZ szerint a fegyveres konfliktusok különösen Szagaing régióban erősödtek fel, ahol a földrengés okozta pusztítás mellett a katonai akciók is egyre több áldozatot szednek. A régiót részben már a junta ellen harcoló, etnikai kisebbségekből verbuválódott csoportok tartják ellenőrzés alatt.
Borítókép: Mentőegységek a földrengés sújtotta területen (Fotó: AFP)