A felmérés szerint a brit muszlimok mindössze 27 százaléka azonosul a befogadó ország identitásával. A fiatalok körében ez az arány még alacsonyabb. A húszas éveikben járók 85 százaléka azonosította magát elsődlegesen muszlimként, míg az idősebbek körében ez az arány 57 százalék volt a brit identitás javára.

Fotó: Rasid Necati Aslim/Anadolu
A fiatalok körében nem divat az integráció
Egy megkérdezett megjegyezte:
Amikor az itt született huszonéveseket kérdezed, szabadon fejezhetik ki magukat. Szabadon nevezhetik magukat muszlimnak, nem pedig britnek. De ha az apjukkal beszélsz, ő azt fogja mondani, hogy brit. A bevándorló generációnak le kellett nyomnia a muszlim identitását, hogy be tudjon illeszkedni.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a válaszadók 78 százaléka szerint az Egyesült Királyság befogadóbb a muszlimokkal, mint más európai országok, például Franciaország, Németország vagy Hollandia. A legtöbben Nagy-Britanniát részesítették előnyben egy muszlim többségű országgal szemben, mivel a brit kulturális és vallási sokszínűség lehetővé teszi számukra, hogy vallási gyakorlataik kevésbé tűnjenek ki, mint egy muszlim országban.
A muszlimok harmada saríát akar Nagy-Britanniában
A Henry Jackson Society által végzett korábbi felmérés azonban aggodalomra adhat okot. A 2023-as kutatás szerint a brit muszlimok jelentős része nem ért egyet az ország többségi véleményével több fontos kérdésben.
A felmérés szerint 46 százalékuk szimpátiáját fejezte ki a radikális iszlamista terrorszervezet, a Hamász iránt az október 7-i Izrael elleni támadás után.
Emellett 52 százalék szerint törvénynek kellene tiltani Mohamed próféta ábrázolását, 32 százalék pedig reméli, hogy az Egyesült Királyságban bevezetésre kerül a saría, az iszlám vallásjog. A különböző kisebbségek, az őshonos britek és a muszlimok között pedig rengeteg feszültség van, ami csökkenti a társadalmi kohéziót és kérdésessé teszi az ország jövőjét.
Borítókép: Muszlimok imádkoznak Londonban 2024. április 10-én (Fotó: AFP)