A fatva nemcsak Izrael ellen irányul, hanem minden olyan katonai és civil személy ellen is, aki „az elfoglalt palesztin földeken a cionista entitással” együttműködik – legyen szó zsoldosokról vagy más nemzetek katonáiról, írja az Exxpress.

A dokumentum egyértelműen szolidaritást vállal a Hamász terrorszervezettel, harcosaikat „mudzsahedeinknek” nevezi, és felszólítja a muszlimokat, hogy fegyverekkel, szaktudással és hírszerzési információkkal támogassák őket – „ez kötelező”.
A dokumentum tele van antiszemita narratívákkal. Például kijelentik, hogy a „cionista megszálló hatalom” „ismét megsértette a tűzszüneti megállapodást, ahogy Isten, prófétái és a teremtés felé tett ígéreteiket is”.
A felhívás különösen aggasztó a 2023. október 7-i Hamász-támadás óta megszaporodott európai zsidóellenes támadások fényében.
Az IUMS – a Muszlim Testvériség szellemi karja
A 2004-ben Katarban alapított IUMS szorosan kapcsolódik a Muszlim Testvériséghez, amely számos országban – így Egyiptomban, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben – terrorszervezetként van nyilvántartva. A szervezet korábbi vezetője, Júszuf al-Karadávi, a Testvériség egyik legbefolyásosabb ideológusa volt.

A Német–Izraeli Társaság figyelmeztet: az IUMS több mint ezer németországi mecsetnél tekintélyes tanítói szerepet tölt be. Ez súlyos biztonsági kockázatot jelent, különösen a fatva után. Az érintett németországi szervezetek között említik a Ditibet, a Német Muszlim Közösséget (DMG), az Iszlám Közösség Milli Görüst (IGMG) és a Muszlimok Központi Tanácsát. Ausztriában hasonló aggodalmak merültek fel. A politikai iszlám dokumentációs központ szerint a grazi és bécsi Liga Kultur, valamint a Milli Görüş szoros kapcsolatban áll a Muszlim Testvériséggel. Az osztrák belügyminisztérium azonban a fatvára egyelőre nem reagált, noha az nyíltan buzdít vallási indíttatású erőszakra.
A fatva komoly nyomás alá helyezi a muszlim közösségeket, és akár további radikalizációhoz is vezethet.