Osztrák napilap: Orbán Viktornak igaza van!

Úgy tűnik, hogy az ICC egy Izrael-ellenes intézménnyé válik, akárcsak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa – írta szombaton megjelent véleménycikkében a Kronen Zeitung, A cikk szerzője kiállt Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépése mellett és hangsúlyozta, a magyar miniszterelnöknek igaza van, amikor azt állítja, hogy az ICC politikai bíróság lett.

2025. 04. 05. 10:52
Orbán Viktor miniszterelnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Orbán Viktor a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell kedvelni Netanjahu izraeli miniszterelnököt, és nem kell helyeselni az izraeli hadsereg minden egyes intézkedését a gázai háborúban – de az ott zajló szörnyűségek végső soron a Hamász terroristáinak Izrael elleni támadására adott reakció, amelyben több mint 1200 embert meggyilkoltak, több mint háromszázat túszul ejtettek, és a zsidó államot és annak minden lakóját súlyos trauma érte, kevesebb mint nyolcvan évvel a holokauszt után – kezdte véleménycikkét a Christian Hauenstein a Kronen Zeitung szombati számában. 

Orbán Viktor miniszterelnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő
Orbán Viktor miniszterelnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő tárgyalásuk után sajtótájékoztatót tart a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án
(Fotó:  MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

A Hamász teljes mértékben tisztában volt azzal, hogy mit fog elszabadítani példátlan terrorcselekményével. Tudta, hogy ezzel palesztinok tízezreinek életét is kockáztatja. Sőt, ezt tudatosan figyelembe is vették. Az ördögi számítás az volt, hogy minden egyes megölt gyermek világméretű szimpátiát vált ki belőle, és lejáratja Izraelt és kormányát.

– fogalmazott, majd kiemelte:

A számítás bevált. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a pakisztáni származású Karim Khan főügyésszel (akinek a libanoni születésű Amal Clooney ügyvédnő volt a tanácsadója) letartóztatási parancsot adott ki Netanjahu ellen állítólagos háborús bűnök miatt.

A cikk felidézte: Az akkori amerikai elnök, Joe Biden felháborodottan reagált erre a kérésre. Donald Trump amerikai elnök ezután beutazási tilalmat rendelt el az ICC tagjaival szemben. A véleménycikk szerzője kiemelte:

Magyarország pedig mostanra kilépett az ICC-ből. A bíróság túlságosan politikai jellegű – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Igaza van! 

Christian Hauenstein hozzátette:

Úgy tűnik, hogy az ICC egy Izrael-ellenes intézménnyé válik, akárcsak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa.


„Netanjahu egy szintre került a terroristákkal”

A cikk kiemelte:

Azzal, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság három Hamász-vezető ellen is elfogatóparancsot adott ki (akiket azóta megöltek), nem lesz jobb a helyzet. A Hamász az EU-ban is hivatalosan terrorszervezetnek számít, amelynek vezetőit amúgy is le kellene tartóztatni. Döntésével az ICC a megtámadott állam kormányfőjét egy szintre helyezte a palesztin terroristákkal. Ez egy külön osztályba sorolható erkölcsi csőd.

Az osztrák szerző hangsúlyozza:

Olyan országok, mint Franciaország, a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Olaszország és Németország szintén jelezték, hogy figyelmen kívül kívánják hagyni a letartóztatási parancsot. Németországban Izrael biztonsága állami doktrínának számít. Hasonlóképpen Ausztriában is.

A cikk írója a német kormány és a jelenlegi osztrák kormány eltérő reakciójára is emlékeztet írásában, amikor úgy fogalmaz:

„A bécsi kancellári hivatalban a hamarosan hivatalba lépő német kancellárral, Friedrich Merzzel szemben, aki máris tudtára adta, hogy Netanjahut meg kívánja hívni (és persze nem letartóztatni), azt mondják: A nemzetközi jog előtt mindenki egyenlő.”

Beate Meinl-Reisinger, Ausztria új külügyminisztere pedig még odáig is elment, hogy kijelentette, Magyarország lépése még inkább eltávolítaná az európai konszenzustól: „A nemzetközi jog tiszteletben tartása és a legsúlyosabb bűncselekmények elleni küzdelem olyan alapvető európai értékek, amelyek nem képezik alku tárgyát” – a „nem” tulajdonképpen aláhúzva.

Az osztrák lap cikkírója szerint Ausztria külügyminisztere ezzel nemcsak közvetve vádolja Netanjahut „a legsúlyosabb bűncselekményekkel”.

Az USA, Oroszország, Kína és mások – köztük Izrael – tudják, miért nem ismerték el soha a Nemzetközi Büntetőbíróságot 

– zárta véleménycikkét a szerző.

Borítókép: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Orbán Viktor a karmelita kolostorban 2025. április 3-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.