A német külügyminiszter szerint az orosz–ukrán háború béketárgyalásai zsákutcába jutottak, és arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ne dőljenek be Vlagyimir Putyin időhúzó taktikáinak. Annalena Baerbock kedden érkezett váratlan látogatásra Kijevbe, ahol az európai szolidaritás fontosságát hangsúlyozta, és élesen bírálta az amerikai–orosz egyeztetéseket.

Ne engedjenek Putyin időhúzó taktikáinak!
– figyelmeztetett Baerbock, majd hozzátette, hogy az Egyesült Államok által vezetett tárgyalások zsákutcába jutottak. Szerinte emiatt Európának most még fontosabb, hogy Ukrajna mellett álljon.
Zsákutcában lennének az orosz–ukrán háború tárgyalásai?
Baerbock pesszimista értékelésével szemben Kína egészen másként látja a helyzetet. Wang Ji, a kínai külügyminiszter, aki épp Moszkvában tárgyalt, azt mondta: bizonyos eredményeket sikerült elérni, és Kína továbbra is támogatja egy méltányos, hosszú távú és minden fél számára elfogadható békemegállapodás létrejöttét. Donald Trump amerikai elnök szintén közelebb állt a kínai állásponthoz, bár kritikusan nyilatkozott mindkét háborús félről.
Újságíróknak azt mondta: „hatalmas gyűlölet van a két vezető között”, utalva Putyinra és Zelenszkijre.
Hétvégi interjújában pedig így fogalmazott:
Ha Oroszországgal nem tudok megegyezni az ukrajnai vérontás leállításáról, és úgy gondolom, hogy Oroszország hibája – lehet, hogy nem az –, de ha úgy gondolom, akkor másodlagos vámot vetek ki minden, Oroszországból származó olajra.
Az Egyesült Államok egyelőre nem tudott megállapodni Moszkvával a legalább 30 napos tűzszünetről, holott az orosz fél „elvben” nyitott volt erre.
Putyin feltételeket szab, Zelenszkij visszautasít
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce március közepén még úgy nyilatkozott:
most a labda Oroszország térfelén van.
Azóta viszont nem történt érdemi előrelépés. A Kreml továbbra is ragaszkodik egy átfogó megállapodáshoz, amely hosszú távú rendezést biztosítana, Kijev viszont elutasítja a területi engedményeket és a külpolitikai mozgásterét korlátozó feltételeket.
A háborús frontok eközben változatlanul aktívak.
Bár az ukrán hatóságok szerint öt hónap után először nem indítottak orosz dróntámadást, a biztonsági tanács szerint ez nem jelent stratégiaváltást. A frontvonalon – különösen a keleti térségben – orosz előrenyomulásra készülnek.
Borítókép: Annalena Baerbock német külügyminiszter (Fotó: AFP)