Az orosz–ukrán háború több mint három éve tart. Véleményem a háború kezdete óta, hogy azt az oroszok kezdték el, de az ukránok provokálták ki. Az utóbbi hetekben a nemzetközi bíróság is kimondta, hogy az ukránok oroszokat épületekbe zártak be, és felgyújtották őket. Aki ezt eddig, bárhol a világon, ki merte jelenteni, azt a nyugati világ azonnal moszkovitának, oroszbarátnak minősítette.
A háború menetében döntő fordulatot jelentett január 20. Beiktatták az USA új elnökét, Donald Trumpot. Ő az elnöksége első napján globális változásokat jelentett be. Ennek része volt az új amerikai hozzáállás az orosz–ukrán háborúhoz is.
Trump időlegesen leállította az Ukrajnába menő amerikai fegyverszállításokat és a hírszerzési információk átadását. Bejelentette, hogy az elmúlt években küldött hadieszközökért, lőszerért és egyéb konkrét, többek között jelentős pénzügyi támogatásért igényt tart az Ukrajnában lévő ritkaföldfémek kibányászására, az ebből befolyó pénzek jelentős részére, és elsőbbséget kér az újjáépítésből is.
Zelenszkij ukrán elnök washingtoni útja botrányosan ért véget. Nem értette meg, hogy az USA mostantól nem a nyugat-európai kottákból játszik. Eddig minden külföldi útján elmondta, hogy mik az igényei, és azokat megkapta. Terjesztette, hamisan, hogy ő védi meg Európát.
Csak érdekességként írom le, hogy Európában a NATO hagyományos erői háromszor erősebbek, mint az orosz hadsereg.
Európa egy része, sajnos, meg van győződve arról, hogy mivel Oroszország agresszor, Ukrajna legyőzése után a háborút Európa irányába folytatni akarja. Így gondolkodnak a skandináv, a balti, a lengyel és a brit vezetők is. Szentül hisznek a háborús veszélyben. Nyugdíjas, egykori vezető tábornokok ugyanezt a benyomást erősítik.
A brit és a francia vezetés fegyveres alakulatokat akar küldeni a korábbi frontvonalra, az új határvonalakra a háború vége után. Az oroszok kijelentették, hogy NATO-csapatok jelenléte a leendő orosz–ukrán határon elfogadhatatlan. A határszakasz őrzéséhez – figyelembe véve a határszakasz hosszát: 1255 kilométer – száz-kétszázezer főnyi békefenntartó erő kellene. Ez, háromszori váltással, háromszázezer-hatszázezer főt jelent. Ennyi a „hajlandók” koalíciójának nem áll rendelkezésre.
Franciaország azt is bejelentette, hogy a francia atomütőerő megvédi Európát. Az irányítás francia kézben marad. Arról nem beszéltek, hogy Európán az Európai Uniót, a NATO európai tagállamait vagy a kontinens egészét értik-e. Arról sem szóltak, hogy a francia atomütőerő az orosznak csupán mintegy három százaléka, és arról sem, hogyan kívánják pótolni, hogy nem rendelkeznek taktikai atomfegyverekkel.
Hasonló „zseniális” ötlet, hogy mindenkinek legyen otthon három napra elegendő tartaléka: élelmiszer, folyadék, tisztálkodószer stb. Értem, csak valaki mondja meg, minek. A nyugat-európai ingatlanok döntő részének nincs atombiztos bunkere. Ahol van, ott – feltételezve egy atomháborút – a túlélők három nap után nem tudnak majd kijönni, mert a sugárfertőzés hosszú évtizedekig eltart.
Miközben az Európai Unió és Nagy-Britannia szórja a pénzt, a fegyvert Ukrajnának, senki sem meri kimondani, hogy Kijev alkalmatlan a háború megnyerésére.
1991-ben, a függetlenség kezdetén az országnak 52 millió lakosa volt. Most kevesebb mint a fele. A hadseregből, aki tud, elszökik. A sorozás brutálisan, minden létező jogszabályt kijátszva történik.