A 33 éves Karelinát 2024 januárjában tartóztatták le Oroszországban, miután ötven dollárt adományozott a Razom for Ukraine nevű amerikai civil szervezetnek, amely Ukrajna támogatását tűzte zászlajára. Ezen adomány alapján ítélték el hazaárulásért, az ítélet szerint 12 év börtönre. Azonban most az Oroszország és az USA között felélénkülő diplomáciai kapcsolatok miatt szabadon engedték.

Oroszország és az Egyesült Államok újabb sikeres fogolycserén van túl
Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio az eset kapcsán kijelentette:
Jogtalanul tartották fogva, Trump elnök biztosította a szabadon bocsátását.
A fogolycsere során Ksenia Karelina helyébe Artur Petrov került, egy orosz–német kettős állampolgár, akit az Egyesült Államokban vádoltak meg exportellenőrzési szabályok megsértésével, csempészéssel, pénzmosással és csalással. A csere Abu-Dzabiban zajlott le, az egyeztetéseket a CIA igazgatója, John Ratcliffe vezette, miután Donald Trump különmegbízottja, Steve Witkoff közvetlenül is egyeztetett Vlagyimir Putyinnal. Karelinát érkezésekor a marylandi Andrews légibázison vőlegénye, Chris van Heerden várta. A férfi úgy nyilatkozott:
Tizenöt hónap rémálom után végre hazatérhetett. Alig várom, hogy újra megölelhessem.
Közleményében köszönetet mondott Trump elnöknek, a különmegbízottaknak, valamint Dana White UFC-elnöknek és Peter Berg filmrendezőnek, akik aktívan közreműködtek az ügy beemelésében a nemzetközi nyilvánosságba. A történet fontosságát az is mutatja, hogy az adományozás és az azt követő letartóztatás híre közvetlenül jutott el az elnökhöz, aki ezután politikai prioritássá tette Karelina kiszabadítását.
A Razom for Ukraine örömmel fogadta Karelina szabadon bocsátását, de hangsúlyozták:
A munka nem ér véget, amíg minden jogtalanul fogva tartott amerikai és ukrán állampolgár kiszabadul, és Oroszország imperialista törekvéseit nem állítják meg.
Karelina esete nem egyedi. Februárban Marc Fogel amerikai tanárt engedték el hasonló csere keretében, miután három évet töltött orosz börtönben. Egy orosz forrás szerint Fogel ügye bizalmat teremtett Moszkva és Trump csapata között, ami megalapozta a mostani újabb megállapodást.
A fogolycsere hírének nyilvánosságra hozatalával egy időben amerikai és orosz diplomaták éppen Isztambulban tárgyaltak a két ország nagykövetségeinek működéséről. Bár a tárgyalások célja eredetileg az ukrajnai háború lezárására irányuló tűzszünet előkészítése volt, ezek az egyeztetések most ismét új lendületet kaphatnak.
Ksenia Karelina 2021-ben lett amerikai állampolgár, és Los Angelesben él. Tavalyi utazása Oroszországba csupán családlátogatásnak indult. Idős nagymamáját, szüleit és húgát szerette volna felkeresni. A hazatérés lehetősége akkor még távolinak tűnt, most viszont egy újabb diplomáciai sikerként értékelhető a visszatérése. A Trump-adminisztráció hivatalos adatai szerint jelenleg is több mint fél tucat amerikai állampolgárt tartanak fogva Oroszországban. Közülük az egyik legismertebb Stephen Hubbard, akit tavaly közel hét év börtönre ítéltek, amiért a vádak szerint zsoldosként harcolt Ukrajna oldalán.
Borítókép: Ksenia Karelina és párja 2025. április 10-én (Fotó: AFP)