Az Egyesült Államok afganisztáni kivonulása után komoly biztonsági kockázatot jelent Pakisztán számára az amerikai gyártmányú fegyverek elterjedése. A Washington Post szerint a pakisztáni hatóságok által lefoglalt fegyverek jelentős része eredetileg az afgán hadsereg számára biztosított amerikai felszerelés volt.

A lap beszámolója szerint egy 2018-ban gyártott M4A1 karabély, amelyet eredetileg Afganisztánba szállítottak, nemrég egy halálos kimenetelű pakisztáni vonateltérítés elkövetőitől került elő. Ez csak egy példa arra, hogy az afgán háborúból visszamaradt milliárdos értékű amerikai hadifelszerelés hogyan került át a szomszédos Pakisztánba, ahol különböző felkelő csoportok használják a hátrahagyott fegyvereket.
A pakisztáni hatóságok által bemutatott 63 fegyverről az amerikai hadsereg és a Pentagon is megerősítette, hogy azokat eredetileg az afgán erőknek szállították. A fegyverek között M16-os puskák és modernebb M4-es karabélyok is találhatók, valamint éjjellátó készülékek, amelyek különösen veszélyesek lehetnek a pakisztáni biztonsági erők számára.
A legmodernebb amerikai fegyverekkel rendelkeznek
– nyilatkozta Ahmad Hussain, a pakisztáni különleges erők tisztje, aki tavaly súlyosan megsérült egy éjszakai támadásban.
Ők láttak minket, de mi nem láttuk őket
– tette hozzá, utalva az éjjellátó készülékek jelentette előnyre.
Trump rendet tesz, az afgánok próbálnak ellenállni
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Donald Trump amerikai elnök nemrég azzal fenyegetőzött, hogy véglegesen megvonja a felfüggesztett segélyeket Afganisztántól, ha a tálibok nem adják vissza az amerikai felszerelést. A pakisztáni külügyminisztérium „mély aggodalommal” figyeli a fejleményeket, és az Egyesült Államoktól vár megoldást. Szakértők szerint fennáll annak kockázata, hogy Pakisztán visszacsúszik a 2009 és 2014 közötti időszakba, amikor az ország a terrorizmus melegágya volt.
A jelenlegi afgán vezetés azt állítja, hogy a hátrahagyott fegyverek és hadifelszerelések immár az afgán állam tulajdonai.
Ezek most már Afganisztán tulajdonát képezik. Senki sem veheti el tőlünk őket
– mondta Zabihullah Mudzsahid, a tálibok vezette kormány fő szóvivője.
A tálib kormány szerint a hátrahagyott amerikai felszerelést raktárakban őrzik, azonban ennek némiképp ellentmond az, amit a pakisztáni határ mentén található fegyverbazárokban tapasztaltak a lap tudósítói. Egy pakisztáni fegyverkereskedő szerint közvetlenül a kivonulás után, sőt már valamivel azelőtt is szinte elárasztották a piacot a modern amerikai fegyverek, amelyekhez igen kedvező áron juthattak hozzá a lázadók. A helyzet azóta ismét változott, a pakisztáni biztonsági erők ugyanis rajtaütöttek a fegyverpiacokon és több árust letartóztattak, így az árak ismét emelkedésnek indultak.
A pakisztáni tálibok (TTP) számára azonban úgy tűnik, továbbra sem jelent problémát a fegyverek beszerzése. A közelmúltban kiadott propagandaanyagokban a TTP harcosai amerikai gyártmányú éjjellátó készülékekkel, hőoptikával ellátott M4-esekkel és puskára szerelt infravörös lézerekkel pózolnak.
Egy tavalyi ENSZ-jelentés arra a következtetésre jutott, hogy magas rangú afgán tálibok közvetlenül látják el fegyverekkel és felszereléssel a csoportot. A TTP és az afgán tálibok tagadták az állításokat.
A pakisztáni hatóságok most a Trump-adminisztrációtól remélnek segítséget, bár aggódnak, hogy a külföldi segélyek befagyasztása és a menekültprogram felfüggesztése további instabilitást okozhat a régióban.
Borítókép: A legmodernebb M4-es karabélyok is a lázadók kezébe kerültek (Fotó: AFP)