A párizsi büntetőbíróság hétfőn két év letöltendő és két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte Marine Le Pent és öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelzett Nemzeti Tömörülés (RN) a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást nemzeti pártcélokra használt fel – írja elemzésében Petri Bernadett, a XXI. Század Intézet kutatója.

Az ítélet messzemenő politikai hatással bír: ellehetetlenítheti Marine Le Pen indulását a 2027-es elnökválasztáson.
A választók jelentős része, köztük az a több mint 11 millió francia állampolgár, aki tavaly a Nemzeti Tömörülésre szavazott, nemcsak politikai, hanem demokratikus válságként is értelmezi az ítéletet.
Az eset a jurisztokrácia jelenségének egyik egyértelmű példája, az utóbbi időkben elterjedt módszer, hogy a győzelemre esélyes konzervatív politikai ellenfelet bűncselekmény elkövetésével vádolják, közügyekben való részvételét pedig ezáltal ellehetetlenítik.
Brüsszel az elmúlt évek alatt folyamatosan intézményesítette a jogi eszközökkel való politikai leszámolást, mint ahogy azt az Európai Parlament mentelmi jogi gyakorlata is megmutatja. A brüsszeli hatalom saját oldalát a jog fölé helyezi, míg a patrióta oldal terhére külön jogintézménnyé teszi a politikai leszámolást. Márpedig, ahol a jog a politikai akaratképzés áldozatává válik, az nem jogállamiság, hanem diktatúra – hívja fel a figyelmet Petri Bernadett.
A teljes elemzés, amely azt vizsgálja, hogyan használja az európai politikai elit egyre gyakrabban saját céljaira az igazságszolgáltatás eszközeit elérhető a XXI. Század Intézet honlapján.
Borítókép: Marine Le Pen (Fotó: AFP)