Sokkoló felmérés: már az iszlám vallású tanulókból van a legtöbb Bécs általános és középiskoláiban

A legújabb adatok alapján először az iszlám vallású diákok képezik a legnagyobb vallási csoportot Bécs iskoláiban – számuk elérte a 41,2 százalékot, megelőzve a keresztény tanulók arányát, amely 34,5 százalékra csökkent. A tendencia emelkedő, miközben aggasztó társadalmi jelenségek is megjelentek: növekvő antiszemitizmus és a nők iránti megvetés.

Forrás: Exxpress2025. 04. 16. 12:55
Egy iszlám diák Fotó: Noah Seelam Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bettina Emmerling oktatásért felelős városi tanácsnok irodája által közölt adatok alapján az iszlám hitű tanulók aránya tavaly még 39,4 százalék volt, idén azonban átlépte a 40 százalékos küszöböt, írja az Exxpress.

A keresztény diákok közül:17,5 százalék római katolikus, 14,5 százalék pedig ortodox keresztény. A tanulók 23 százaléka nem tartozik semmilyen vallási közösséghez. A buddhista diákok aránya 0,2 százalék, a zsidóké 0,1 százalék míg más vallások 0,9 százalékot tesznek ki. A felmérés összesen 112 600 tanulót vizsgált meg Bécs iskoláiban, középiskoláiban, speciális és szakiskoláiban.

Az oktatásért felelős politikus kiemelte, különösen a fiatalok számára kell egyértelműnek lennie az emberi méltóság, a pluralizmus és a demokrácia alapelveinek – ugyanúgy, mint a nemek közti egyenlőségnek. Szerinte éppen a gyermekkorban a legkönnyebb megtanulni és elsajátítani az elfogadást és a sokszínűséget.

Társadalmi feszültségek jelei

Ugyanakkor több tanulmány is arra figyelmeztet, hogy a bécsi muszlim fiatalok nemcsak vallásosabbak az átlagnál, hanem gyakrabban képviselnek elutasító vagy szélsőséges nézeteket is. Ezek között szerepel az antiszemitizmus, az LMBTQ-közösséggel szembeni előítélet, valamint a nők egyenjogúságának elutasítása.

Senki nem élhet Bécsben olyan életmód szerint, amely vallási szövegek fundamentalista értelmezésén alapul, különösen, ha az nőellenes, kisebbségellenes, államellenes vagy demokráciaellenes

– fogalmazott a NEOS politikusa.

Új tantárgy: „Élet egy demokráciában”

A feszültségek kezelésére Emmerling egy új, kötelező tantárgy bevezetését szorgalmazza már általános iskolás kortól. 

Bettina Emmerling (Fotó: NEOS)

Az Élet egy demokráciában című tantárgy célja a demokrácia, az etikai értékek és az együttélés alapelveinek közös alapokon történő oktatása. Christoph Wiederkehr, a liberális NEOS oktatási minisztere már bemutatott konkrét terveket is ezzel kapcsolatban.

Korábban írtunk arról, hogy Ausztriában is attól tartanak, hogy radikalizálódnak az ottani muszlimok. Hannes Amesbauer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) biztonsági szóvivője korábban úgy fogalmazott

az osztrákok hamarosan idegenek lesznek a saját országukban.

Borítókép: Egy iszlám diák (Fotó: AFP/Noah Seelam)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.