Amerikai sztárújságíró: Európa háborút akar, csak hogy Trump és Putyin ne nyerjen

A neves Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró, Seymour Hersh újabb nagy port kavaró jelentést tett közzé, amely szerint Európa aktívan akadályozza a Trump-féle békekezdeményezést az ukrajnai háború lezárására – nem csupán politikai, hanem érzelmi okokból is: gyűlöletből Vlagyimir Putyin és Donald Trump iránt.

Forrás: Exxpress2025. 04. 22. 10:05
Keir Starmer (L) brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2025. március 27-én Párizsban, a „hajlandók koalíciójának” csúcstalálkozóján Fotó: Stephanie Lecocq Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A blogján Hersh arról számol be, hogy Donald Trump továbbra is béketárgyalásokat folytatna Oroszországgal, és konkrét üzleti tervei is vannak a Krím félszigetre, írta az Exxpress.

NEW YORK-OCTOBER 7:    Pulitzer Prize winning journalist Seymour Hersh accepts the LennonOno Grant for Peace at  the LennonOno Grant For Peace Second Biennial Awards at the United Nations  on October 7, 2004 in New York. (Photo by Brad Barket/Getty Images) *** Local Caption *** Seymour Hersh (Photo by Brad Barket / Getty Images North America / Getty Images via AFP)
A Pulitzer-díjas újságíró, Seymour Hersh. Fotó: Getty Images/AFP/Brad Barket

A béketerv része lenne a szankciók feloldása, az orosz energiaimport újraindítása, sőt szibériai nyersanyagok kiaknázásának engedélyezése is.

Trump üzletet akar Putyinnal – Európa ezt mindenáron megakadályozná

Egy névtelen magas rangú amerikai tisztviselő szerint az elnök célja világos: 

Lezárni egy háborút, amelyről mindenki tudja, hogy milyen pusztító.

Trump állítólag keményen fogalmazott az európai vezetőkkel szemben: „Fogadják el, vagy hagyják.” 

Ő gazdasági szempontból is előnyösnek tartja a megállapodást Európa számára, ám az európai vezetők elutasítóak maradnak – félelemből, politikai számításból és Putyin-ellenes érzelmeik miatt.

Két táborra szakadt Európa: a „hajlandókra” és a „realistákra”

Hersh idézte Mark Medish washingtoni kül- és pénzügyi szakértőt, aki szerint Európa megosztott: az északi és balti államok – valamint Nagy-Britannia és Hollandia – egyfajta „keresztes hadjáratot” folytatnak Oroszország ellen, míg a déli, inkább katolikus és ortodox országok pragmatikusabb álláspontot képviselnek, és szkeptikusak az Európai Unió által szorgalmazott folyamatos háborús eszkalációval szemben.

Amerika békét akar, az európai országok viszont a háború folytatásáért dolgoznak

Az Európai Bizottság a közelmúltban tette közzé azt a harminc konkrét javaslatból álló listát, amellyel az uniós tagállamok fokozhatják felkészültségüket. A javaslat szerint a blokk lakosainak legalább 72 órára elegendő erőforrással kell rendelkezniük az önellátáshoz, arra az esetre, ha elvágnák őket az alapvető szolgáltatásoktól.

Korábban elismerte lapunknak az Európai Bizottság, hogy veszélyre igyekszik felkészíteni az európai polgárokat. Többször írtunk róla, hogy Brüsszel a béke helyett a háborút választotta. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 800 milliárd eurós fegyverkezési tervet jelentett be, az Európai Parlament legnagyobb frakcióját jelentő Európai Néppárt (EPP) pedig vasmarokkal szorongatja az ernyője alá tartozó képviselőket, hogy Ukrajna és az orosz–ukrán háború kérdésében a háborúpárti narratívának megfelelően szavazzanak. Manfred Weber szerint csak az lehet az EPP tagja, aki elkötelezett Ukrajna iránt. Brüsszel a félelmet igyekszik politikai fegyverként használni a költekezés és a hatalomkoncentráció igazolására – hívta fel a figyelmet egy nemrég a European Conservative magazinban megjelent cikk.

A felkészült és a megrémült társadalom közötti határvonal vékony, és ma úgy tűnik, hogy Brüsszel szívesen átlépi azt – húzta alá a European Conservative cikke, hozzátéve, hogy azokat a veszélyeket, amelyekre az Európai Bizottság igyekszik felkészíteni a lakosságot, részben épp a saját politikája okozta.

Hersh arról ír, hogy általános az európai elutasítás Trump politikájával szemben: Hersh szerint csupán Magyarország képvisel eltérő álláspontot az EU-ban. 

Jó reggelt, Magyarország! 2025.03.28.

Jó reggelt, Magyarország! 2025.03.28.

Posted by Orbán Viktor on Thursday, March 27, 2025

A legtöbb európai vezető szerint Trump „képes lenne elárulni Európát” a Putyinnal kötött egyezség kedvéért.

A békét most Szaúd-Arábia sürgeti – de Európa fékez

Miközben a szaúdiak aktívan közvetítenének, és a régió átrendeződését sürgetik, Európa inkább kitart Volodimir Zelenszkij mellett – attól tartva, hogy egy kompromisszumos béke katasztrofális politikai vereség lenne.

Hersh beszélgetőpartnerei szerint annak ellenére, hogy Európa gazdaságilag meggyengült, a politikai vezetői képtelenek túllépni a Putyinnal szembeni ellenszenvükön – még akkor is, ha ez a háború további elhúzódásába és emberéletek tízezreibe kerül.

Borítókép: Keir Starmer (balra) brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2025. március 27-én Párizsban, a „hajlandók koalíciójának” csúcstalálkozóján (Fotó: AFP/Stephanie Lecocq)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.