Az Ukrajna keleti frontján elfogott kínaiak zsoldosok voltak

Az ukrán fronton elfogott kínai állampolgárok zsoldosok voltak. Amerikai és nyugati hírszerzési jelentések szerint több mint száz kínai állampolgár harcol Ukrajnában zsoldosként. Bár közvetlen állami irányításról nem tudni, Peking katonatisztjei hivatalosan is jelen vannak a térségben, hogy stratégiai tapasztalatokat gyűjtsenek Ukrajna és Oroszország háborújából.

2025. 04. 12. 22:48
Ukrajnában elfogott kínai állampolgárságú hadifogoly Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több amerikai kormányzati forrás és egy korábbi nyugati hírszerző is megerősítette a Reutersnek, hogy több mint 100 kínai állampolgár csatlakozott zsoldosként az orosz erőkhöz. Ők jelenleg Ukrajna keleti frontjain harcolnak. A jelentések szerint ezek a harcosok nem állnak közvetlen kapcsolatban a kínai állammal, és szerepük katonailag nem jelentős.

Ukrajna keleti frontján két kínai állampolgár esett fogságba
Ukrajna keleti frontján két kínai állampolgár esett fogságba 
Fotó:  AFP

Ukrajna szerint Kína oldalt választott

Samuel Paparo admirális, az Egyesült Államok Indo–csendes-óceáni parancsnokságának vezetője a héten megerősítette, hogy az ukrán hadsereg két kínai származású férfit fogott el a harcok során. Előzőleg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy összesen 155 kínai állampolgár harcolhat Oroszország oldalán. Zelenszkij szerint ezzel Kína egyértelműen oldalt választott az orosz–ukrán háborúban.

Kína hevesen reagált az állításokra. Peking felelőtlennek nevezte Zelenszkij kijelentéseit, és azt állította, hogy Kína nem részese a háborúnak. A kínai kormány hivatalosan semleges álláspontot képvisel, és nem támogatja egyik háborús felet sem.

Ugyanakkor amerikai tisztviselők és hírszerzési források szerint kínai katonai tisztviselők tartózkodnak az orosz vonalak mögött, ahol Peking jóváhagyásával tanulmányozzák az ukrajnai hadműveleteket, különösen a taktikai és technológiai tanulságokat. A Reutersnek nyilatkozó egykori nyugati hírszerző szerint ezek a tisztek egyértelműen a kínai vezetés engedélyével vannak jelen.

Kína továbbra is kereskedik Oroszországgal

A háború kitörése óta Kína folyamatosan nyújt támogatást Moszkvának kettős felhasználású termékek formájában. Ilyenek például azok az alkatrészek, amelyek drónok vagy páncélosok karbantartásához szükségesek. Ezen túlmenően az ország fegyverrendszereket is szállított, köztük harctéri bevetésre alkalmas drónokat.

A Biden-adminisztráció 2024 októberében szankciókat vezetett be két kínai vállalat ellen, amelyek fegyverrendszereket juttattak el Oroszországba.

A háború nemzetközivé válására utal az is, hogy nemcsak kínai, hanem észak-koreai katonák is harcolnak Ukrajnában. Becslések szerint Phenjan több mint 12 000 katonát küldött Oroszország megsegítésére. A másik oldalon nyugati önkéntesek, köztük amerikai állampolgárok is segítik az ukrán védekezést. A Reuters szerint a kínai zsoldosok jelenléte jogi és diplomáciai kérdéseket is felvet, különösen Kína hivatalos semlegességének fényében. 

Borítókép: Ukrajnában elfogott kínai állampolgárságú hadifogoly (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.