Világszerte csúcsot döntött a kivégzések száma

Az Amnesty International szerint tavaly 1518 embert végeztek ki, de a valós szám ennek sokszorosa is lehet. Irán, Irak és Szaúd-Arábia vezetik a statisztikát.

Forrás: The Guardian2025. 04. 08. 12:42
Egy férfi a kivégzésekhez használt köteleket mutat Fotó: Raghed Waked Forrás: Middle East Images/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kivégzések száma 2024-ben elérte az elmúlt évtized legmagasabb szintjét – derül ki az Amnesty International éves jelentéséből, amely a halálbüntetés globális alkalmazását vizsgálta. Az emberi jogi szervezet összesen 1518 kivégzést erősített meg világszerte, ami 32 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és a legmagasabb szám 2015 óta, amikor 1634 embert végeztek ki, írja a The Guardian.

Iranian Mahmud Asgari, 16, (R) and Ayaz Marhoni, 18, convicted of raping a young boy are prepared to be executed by hanging 18 July 2005 in the northeastern city of Mashhad. They said before their executions that they were not aware that homosexual acts were punishable by death.   AFP PHOTO/ISNA/STR (Photo by ISNA / AFP)
Illusztráció. Egy kivégzés Iránban (Fotó: ISNA/AFP)

A jelentés hangsúlyozza, hogy a tényleges szám ennél jóval magasabb lehet, mivel a hivatalos adatok nem tartalmazzák a Kínában, Észak-Koreában és Vietnámban történő kivégzéseket, ahol a halálbüntetés alkalmazása átláthatatlan és titkosított.

A növekedés fő forrásai: Irán, Irak, Szaúd-Arábia

A jelentés szerint a kivégzések 91 százalékáért három ország felelős: Irán, Irak és Szaúd-Arábia. Csak Iránban legalább 972 kivégzést hajtottak végre – 119-cel többet, mint 2023-ban. Ez a szám az összes kivégzés 64 százalékát tette ki, közöttük harminc nő volt. Az esetek közel fele kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekhez köthető. Irakban a kivégzések száma 16-ról 63-ra nőtt, az összes ismert eset terrorizmus vádjával történt, Szaúd-Arábia pedig megduplázta éves kivégzéseinek számát, legalább 345-re, szemben a 2023-as 172-vel.

Más országokban is nőtt a kivégzések száma. Egyiptomban nyolcról 13-ra, Szingapúrban ötről kilencre, Jemenben pedig 15-ről legalább 38-ra nőtt a kivégzett emberek száma.

Az Egyesült Államokban 2024-ben 25 kivégzést hajtottak végre – eggyel többet, mint 2023-ban, és ez a legtöbb 2018 óta. Ez az időszak Joe Biden utolsó elnöki évét fedi le, míg utódja, Donald Trump, már jelezte, hogy „határozottan támogatja” a halálbüntetést az erőszakos bűnözők ellen.

A kivégzések száma nő, az alkalmazó országoké csökken

Érdekes módon csak 15 országban hajtottak végre kivégzést 2024-ben, ami az Amnesty szerint rekordalacsony szám – immár második éve. 

113 ország teljes mértékben eltörölte a halálbüntetést, és 145 ország pedig gyakorlatban már nem alkalmazza. Emellett az ENSZ-tagállamok több mint kétharmada támogatta a halálbüntetés felfüggesztésére vonatkozó moratóriumot.

Secretary General at Amnesty International, Agnes Callamard, attends the third and last day of Web Summit in Lisbon, Portugal, on November 14, 2024. The largest technology conference in the world has 71,528 attendees from 153 countries and 3,050 companies, with AI emerging as the most represented industry. (Photo by Rita Franca/NurPhoto) (Photo by Rita Franca / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Az Amnesty International főtitkára, Agnes Callamard (Fotó: NurPhoto/AFP/Rita Franca)

Agnes Callamard, az Amnesty International főtitkára szerint a halálbüntetést fenntartó államok egyre inkább „elszigetelt kisebbségként” működnek. 

Hangsúlyozta: „a világ kezd hátat fordítani ennek a kegyetlen, embertelen és megalázó büntetésnek”.

Ugyanakkor figyelmeztetett: egyes országokban politikai fegyverként használják a halálbüntetést, például Iránban és Szaúd-Arábiában a rendszerkritikus hangok elhallgattatására. A jelentés kiemeli: 2024-ben az összes kivégzés több mint 40 százaléka kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt történt, holott ez nemcsak hogy nem jogszerű a nemzetközi emberi jogi normák szerint, de nincs bizonyíték arra, hogy csökkentené a drogcsempészetet.

Borítókép: Egy férfi a kivégzésekhez használt köteleket mutat (Fotó: Middle East Images/AFP/Raghed Waked)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.