Magyarország a világ élvonalába kerül ezzel a fejlesztéssel

Magyarországon évek óta következetes, stratégiai szemléletű haderőfejlesztés zajlik, nem látványprojektek mentén, hanem a nemzeti biztonság megerősítése céljából. A hazai hadiipar fejlesztése, a gyártókapacitások kiépítése és a csúcstechnológiás beszerzések nemcsak a honvédelem, hanem az ország szuverenitásának sarokkövei.

2025. 05. 09. 16:38
A Vaskupola működés közben Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazánkba érkezett izraeli ELTA ELM–2084 radarok, amelyek a világszerte elismert Vaskupola rendszer részei, világosan jelzik, hogy Magyarország nem pusztán deklarálja a védelmi képességek fontosságát, hanem kézzelfogható lépéseket is tesz. Ez a gondolkodásmód tökéletesen egybevág azzal a szemlélettel, amelyet Donald Trump is képvisel, amikor a NATO-n túlmutató, amerikai nemzeti rakétavédelmi pajzs, az úgynevezett „aranykupola” kiépítését szorgalmazza. A világrend épp átrendeződik. A globalista, demokraták vezette nyugati tengely gyengül, miközben egy új, szuverenitásra és önálló képességekre épülő, konzervatív erőtér formálódik. Ebben a korszakban a biztonság már nem automatikus, nem jár alanyi jogon, hanem azok kiváltsága, akik hajlandók időben cselekedni.

Donald Trump szerint is kulcsfontosságú a légvédelem
Donald Trump szerint is kulcsfontosságú a légvédelem
Fotó:  AFP

Az Egyesült Államok is támogatja a fejlesztéseket

Erre világított rá legutóbb Abe Hamadeh, az arizonai 8. kongresszusi körzet frissen megválasztott képviselője, aki határozottan kiállt a rakétavédelem megerősítése mellett. Hamadeh, aki hírszerző tisztként szolgált a Közel-Keleten, és Trump egyik legismertebb fiatal szövetségese, világossá tette, hogy nemcsak támogatja Donald Trump „aranykupola” néven ismertté vált rakétavédelmi tervét, hanem „büszkén fog harcolni is érte a kongresszusban”. 

A sivatagban edződött veterán szava nem üres retorika. Politikai útja, katonai háttere és Izrael iránti elkötelezettsége egyaránt hitelessé teszik. Egykor a Ron Paul-féle libertárius táborban még Izraelt is bírálta, ma már a zsidó állam egyik legerősebb republikánus szövetségese. Saját szavaival élve: 

Izrael, amelynek minden oka meglenne, hogy ne fogadjon be, mégis befogadott.

Hamadeh számára a nemzetbiztonság nem elmélet, hanem személyes ügy, és ebből fakadóan politikai hitvallása is a realitásokra épül.

Donald Trump új stratégiát hirdetett

Donald Trump „aranykupola” néven hirdette meg új rakétavédelmi stratégiáját, amely az Egyesült Államok teljes légterét lefedő, többrétegű védelmi rendszer kiépítését célozza. A koncepció nem egyetlen szerkezet, hanem egy integrált hálózat, műholdas nyomkövető rendszerek, földi elfogórakéták, és a hiperszonikus fenyegetésekre reagáló űreszközök együttese. 

A rendszer része lenne egy több mint ezer műholdból álló érzékelőréteg, illetve egy külön, kétszáz fegyverzettel ellátott műholdból álló flotta, amely a tényleges elhárítást végezné. A projekt mögött olyan technológiai óriások sorakoznak fel, mint a SpaceX, a Lockheed Martin, a Palantir vagy az Anduril. A kongresszus már előkészített egy közel 25 milliárd dolláros induló költségvetési csomagot. A cél világos, az Egyesült Államok ne csak reagálni tudjon, hanem megelőzni és elhárítani, saját eszközökkel, saját döntési jogkörrel.

Latin-Amerikában is előretör a jobboldal

A konzervatív biztonságpolitikai fordulat Latin-Amerikában is utat tör magának, elsősorban Paraguay révén. A régiót uraló baloldali-neomarxista rezsimek közepette ez a kis ország évtizedek óta kitart a jobboldali kormányzás mellett. 

A paraguayi képviselőház elnöke, Raúl Luis Latorre nemcsak Trump- és Izrael-párti, hanem határozott woke-ellenes politikát képvisel, és aktív szereplője a nemzetközi konzervatív közösségnek.

Az USA demokrata adminisztrációja alatt országát NGO-k és diplomáciai nyomás próbálta térdre kényszeríteni, válaszul Latorre egy magyar mintára készült, a civil szervezetek átláthatóságát szabályozó törvényt kezdeményezett. A Trump-korszakban viszont stratégiai szövetség született. Paraguay azon kevesek egyike lett, akiket az új amerikai külügyminiszter partnerként nevezett meg. Latorre ma annak bizonyítéka, hogy konzervatív rend és szuverenitás nem nagyságrend, hanem akarat kérdése, és épp ezért példaértékű.

Borítókép: A Vaskupola működés közben (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.