Franciaország legalizálhatja az aktív eutanáziát

A francia nemzetgyűlés megszavazta az aktív eutanázia legalizálásáról szóló törvényjavaslatot. Bár a jogszabály még a szenátus elé kerül, széles társadalmi támogatottságának köszönhetően várhatóan hatályba léphet, ezzel Franciaország is csatlakozhat azon európai országokhoz, amelyek lehetővé teszik a gyógyíthatatlan betegek számára az életük befejezését.

2025. 05. 28. 6:23
Eutanázia Belgiumban Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia nemzetgyűlés 305 igen és 199 nem szavazattal elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a gyógyíthatatlan betegségekben szenvedők számára az asszisztált halált. Emmanuel Macron, Franciaország elnöke „fontos lépésként” értékelte a döntést, amelyet a szenátusi vita és szavazás követ majd. Bár a végleges elfogadás még hátravan, a közvélemény-kutatások szerint a franciák több mint 90 százaléka támogatja a jogszabályt.

Franciaországban a katolikusok imával tüntettek az eutanázia ellen
Franciaországban a katolikusok imával tüntettek az eutanázia ellen. Fotó:  AFP

Franciaország csatlakozhat az eutanáziát engedélyező országokhoz

A javaslat szerint minden 18 évnél idősebb francia állampolgár jogosult lehet az asszisztált öngyilkosság igénybevételére, amennyiben „súlyos, gyógyíthatatlan, életveszélyes vagy előrehaladott állapotban lévő betegséggel” él, és állapota elviselhetetlen fizikai vagy pszichés szenvedéssel jár. A döntést a betegnek önkéntesen és teljes belátási képességgel kell meghoznia.

Fontos kitétel, hogy csak a fizikai vagy pszichés szenvedés együttes fennállása jogosít a halálhoz való segítségre, pusztán pszichológiai szenvedés nem elegendő.

A végrehajtás történhet a beteg által saját kezűleg beadott szerrel, vagy abban az esetben, ha ezt nem tudja megtenni, egy akkreditált egészségügyi szakember is elvégezheti. Az orvosok és egészségügyi dolgozók jogosultak visszautasítani a részvételt. A jog gyakorlásának akadályozása azonban bűncselekménynek számítana, az elkövetőre akár két év börtön és 30 ezer eurós pénzbírság is kiszabható. A francia jogalkotás ezzel a lépéssel egy európai trendhez csatlakozik. Ahogy Olivier Falorni baloldali képviselő fogalmazott:

Franciaország Nyugat-Európa egyik utolsó állama, amely még nem szabályozta ezt a kérdést. Egy globális folyamat részei vagyunk… Franciaország lemaradásban van, de remélem, a saját modelljét valósítja meg.

Az aktív eutanázia kérdésköre egyre több országban kerül napirendre. 2023 végén az Egyesült Királyság is megtette az első lépéseket, míg a Man-sziget márciusban elsőként fogadott el ilyen törvényt a Brit-szigeteken belül.

Borítókép: Eutanázia Belgiumban (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.