A jobboldali médiaszemélyiség egy amerikai újságíróval készített interjút, aki a háborúban katonákat kérdezett arról, miért, mi ellen harcolnak. Megdöbbentő választ kapott kérdésére.

A mi szemszögünkből az ukrán kormány nemcsak Oroszországgal áll háborúban, hanem a kereszténységgel is. Az ukrán kormány betiltotta Ukrajna legnagyobb keresztény felekezetét, támogatja a transzneműséget és más kifejezetten keresztényellenes megnyilvánulási formákat. Az oroszok tisztában vannak ezzel? Van ennek vallási vonatkozása? Csak azért, mert a kereszténységgel szembeni ellenségességük annyira nyilvánvaló, kíváncsi vagyok, hogy érzékelik-e
– kérdezte Carlson. A válasz megdöbbentő volt.
Mindig megkérdezem a frontvonalon harcoló katonákat, hogy mit csinálnak ott. Miért harcolnak? És gyakran azt válaszolják, hogy a sátán ellen harcolnak, mert Ukrajnában annyira másként látják a vallási dolgokat
– mondta Lancaster, majd hozzátette:
A hagyományos orosz társadalomban a vallás nagyon fontos az orosz katonák számára is.
Az amerikai újságíró szerint az orosz oldalon ez jóval több, mint a hagyományos értelemben vett vallásosság.
Nincsenek ateisták a fronton, de ez sokkal mélyebbre megy a kulturális örökségükben
– mondta.
Zelenszkij betiltotta az ortodox egyházat a háború leple alatt
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tavaly augusztusban írta alá a moszkvai patriarchátushoz kötődő helyi ortodox egyház betiltását lehetővé tevő törvényt, amelyet később az ország parlamentje is elfogadott. A törvény kitiltotta ukrán területről az orosz ortodox egyházat, egy kormánybizottság pedig listát állít össze ennek „leányszervezeteiről”, amelyeknek nem engedélyezték tovább a működését.
Az ukránok többsége ortodox keresztény, de az ortodox közösség két külön egyházra esett szét: az egyik Moszkva fennhatóságát ismeri el, a másik pedig független, amelynek Konstantinápoly 2019-ben megadta az úgynevezett autokefál státust.
Ukrajna: egyre többen vallják magukat vallástalannak
Egy 2025-ös felmérés szerint Ukrajnában jelentősen változott a vallási hovatartozás kérdése 2014 óta. A pravoszlávok aránya hetven százalékról ötvenöt százalékra csökkent, míg a görögkatolikusoké nyolcról tizenkét százalékra nőtt. A megkérdezettek tíz százaléka egyszerűen kereszténynek vallotta magát, tizennyolc százalékuk pedig vallástalannak. Az ENSZ januárban bírálta Ukrajna vallási politikáját, és kétségbe vonta az Ukrán Pravoszláv Egyház Moszkvai Patriárkátusa betiltásának jogszerűségét.
Borítókép: Ukrán katona a frontvonalon (Fotó: AFP)