Ezek az okok vezettek az orosz–ukrán háború kitöréséhez

Az orosz–ukrán konfliktus okaként több dolgot is felsorolnak a szakértők, köztük főként Ukrajna NATO-csatlakozását szokták emlegetni. A Tényellenőr elemzéséből most kiderül, mik azok az okok, amelyek a 2022-ben kezdődött nyílt háborúhoz vezettek.

2025. 05. 21. 12:07
Fotó: - Forrás: MTI/EPA/Orosz védelmi miniszté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfontosabb érvek között megemlíthető az amerikai globalista hálózat építkezése Ukrajnában, amelynek kitűzött célja volt az orosz érdekeltségek megszüntetése és amerikaira váltása, így például az orosz gáz leválasztása Európáról. Továbbá ide tartozik az értékes ukrán termőföldek, valamint a gabonaszállítás körül kialakult vita is, amelyek a feszültség alapját adták – írja a Tényellenőr.

A 2022-ben eszkalálódott orosz–ukrán háború hátterében nem csupán katonai, hanem mélyebb geopolitikai és gazdasági érdekellentétek húzódnak meg Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

A Tényellenőr szerint a háborúpárti hangulatkeltés kapcsán érdemes megjegyezni Noam Chomsky elméletét, aki a propaganda működését öt pontban összegezte. Chomsky ebben kifejtette, hogy a média miért cselekszik összehangoltan, egy cél érdekében, illetve, hogy ki hogyan tájékozódhat.
És hogy mire mehet ki a játék, abban segítségünkre lehet a Mackinder-elmélet.

1. Geopolitikai, gazdasági és ideológiai érdekek

A 2022-ben eszkalálódott orosz–ukrán háború hátterében nem csupán katonai, hanem mélyebb geopolitikai és gazdasági érdekellentétek húzódnak meg. 

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a konfliktus egyik fő oka Ukrajna NATO-csatlakozási törekvése, amit Moszkva stratégiai fenyegetésként értelmez.

 Az orosz vezetés továbbá azzal is érvel, hogy Kijev nem tartotta be a minszki megállapodást, amelyről európai vezetők később elismerték: célja részben Ukrajna felfegyverzése volt.

2. A háború kirobbanásában fontos szerepet játszottak belpolitikai és gazdasági folyamatok is 

Soros György több mint három évtizede van jelen Ukrajnában, főként a Nemzetközi Újjászületés Alapítványon keresztül. Az amerikai üzletember jelentős anyagi támogatással segítette a 2004-ben hatalomra került, Amerika-barát Viktor Juscsenkót. A 2014-es Majdan-forradalom idején alapítványa támogatta az Euromajdan kezdeményezéseit és több baloldali médiumot is. Ezt követően Soroshoz köthető személyek kerültek kulcsminiszteri posztokra az új ukrán kormányban.

3. Küzdelem a Naftogazért: geopolitikai harc Ukrajna energiaszektora körül

Már 2015-ben megkezdődött a stratégiai fontosságú ukrán gázszállító vállalat, a Naftogaz feldarabolásának előkészítése – állítják egyes források. 

A cég iránti érdeklődés nemcsak a globalista baloldalhoz köthető köröktől, hanem Moszkvából is érkezett: Vlagyimir Putyin 2012-ben a Gazprommal való összeolvadást kezdeményezte.

A majdani forradalom után azonban Soros Györgyhöz köthető személyek kerültek a vállalat vezetésébe, köztük Andrej Kobolev, aki állítólag közvetlen kapcsolatban állt az amerikai üzletemberrel. Zelenszkij elnökké választását követően a Naftogaz szerkezetét gyors ütemben átalakították.

Orosz katonák Szudzsában a lerombolt épületek mellett a kurszki régióban
Orosz katonák Szudzsában Fotó: Orosz Védelmi Minisztérium/AFP

4. Mezőgazdasági háború: Ukrajna termőföldjeiért zajlik a csendes küzdelem
Ukrajna stratégiai fontosságú termőföldjei jelentik a konfliktus egyik kevésbé látványos, ám kulcsfontosságú frontját. Az ország területének mintegy 55 százalékát szántóföldek borítják, így Ukrajna a világ egyik vezető gabonaexportőre.

 A háború előtt Vlagyimir Putyin közös exportterveket szorgalmazott, azonban a 2014-es Majdan és Soros György korábbi befektetési szándékai új irányba terelték a fejleményeket.

 Soros már 2015-ben jelezte: egymilliárd dollárt fektetne az ukrán mezőgazdaságba és infrastruktúrába. 

A konfliktus tehát nem csupán területi vagy katonai kérdés, hanem a nemzetközi érdekcsoportok közötti befolyási verseny is – politikai, gazdasági és ideológiai szinten egyaránt.

A teljes elemzés IDE kattintva érhető el!

A Magyar Nemzet korábban arról is beszámolt, Donald Trump és Vlagyimir Putyin között a napokban telefonbeszélgetések zajlottak, melyek során szó volt a háborús felek között kötendő esetleges tűzszünetről. Írtunk arról is, hogy a háborús felek a Vatikánban ülhetnek tárgyalóasztalhoz.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.