Az ukrán elnök látogatásának hátterében komoly fegyverszállítási viták állnak. Roderich Kiesewetter, a CDU külpolitikai szakértője sürgette a német kormányt, hogy végre kezdje meg a Taurusok ukrajnai szállítását és a szükséges kiképzést. Véleménye szerint a hosszú hatótávolságú fegyverrendszer „legalább részben enyhíthetné az ukrán lakosságot ért nyomást”, ha nagyobb mennyiségben állna rendelkezésre, írja a Tagesschau.

A vita Friedrich Merz kancellár korábbi nyilatkozatára is reflektál. Merz kijelentette, hogy „nincs többé hatótávolsági korlátozás” az Ukrajnának szánt német fegyverek esetében, és utalt az európai és amerikai partnerekkel folytatott egyeztetésekre.
Kiesewetter szerint azonban ez a kijelentés egyelőre csak elméleti, mivel Berlin jelenleg nem szállít nagy hatótávolságú rendszereket.
Johann Wadephul külügyminiszter első hivatalos amerikai útján, a washingtoni tárgyalásokon szintén az ukrajnai háború került fókuszba. Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén Wadephul hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin fokozza a támadásokat, és sürgette a nyugati szövetségeseket:
Fenn kell tartanunk a nyomást, hogy Oroszország végre komoly tárgyalásokba kezdjen.
A miniszter hozzátette, hogy Európa és az Egyesült Államok készek újabb szankciókat bevezetni.

Mindeközben Oroszország újabb ukrán dróntámadásokról számolt be. Az orosz védelmi minisztérium szerint három órán belül összesen 112 ukrán drónt semmisítettek meg, főként az ország középső és déli régiói felett. Több drónt Moszkva irányába haladva lőttek le. A fővárosi repülőtereken, köztük Vnukovóban és Zsukovszkijban, ideiglenes légtérkorlátozásokat vezettek be.
Franz-Stefan Gady katonai elemző szerint az orosz hadsereg előrenyomulása veszteségekkel jár, egy nagyobb offenzíva indítására jelenleg nem képes. Úgy véli azonban, hogy a Taurus rakéták esetleges bevetése nem változtatná meg alapjaiban a háború menetét.
A német Taurus rakéta előnye nemcsak a nagyobb hatótáv a Storm Shadow és a Sculp rakétákhoz képest, hanem az egyértelműen lopakodó üzemmódja miatt is nehezebben elfogható és nagyobb pusztításra képes, mint a korábbi francia és angol fegyverek
– nyilatkozta lapunknak korábban Somkuti Bálint. A biztonságpolitikai szakértő szerint az akár 500 kilométeres hatótávolságú Taurus képes mélyebben fekvő orosz területekre is csapást mérni, ami azonban biztosan nem maradna orosz válasz nélkül.
Több olyan célpont is van, amelyeket korábban Oroszország nem támadott, ilyenek a jellemzően Nyugat-Ukrajnában elhelyezkedő kiképző- és légibázisok, ahol nagyszámú nyugati személyzet található.
– tette hozzá.

Merz kijelentése után Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője figyelmeztetett: Oroszország szerint az ilyen eszközök Ukrajnának történő átadása Németországot közvetlen háborús féllé teszi.