Magyar Péter képviselői rendre a migráció mellett állnak

Miközben Magyar Péter a nyilvánosság előtt gyakran próbálja elhatárolni magát a brüsszeli migrációs politikától, a korábbi szavazások egészen mást mutatnak. A rendelkezésre álló EP-dokumentumok és jegyzőkönyvek egyértelműen igazolják: Magyar Péter és a Tisza Párt képviselői következetesen támogatták a migrációs paktumot, a kvótát és a hazánkat sújtó bírságokat is.

2025. 07. 13. 12:30
Magyar Péter és Manfred Weber budapesti sajtótájékoztatójukon Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza Párt EP-képviselői az elmúlt időszakban több alkalommal is megszavazták azokat az uniós javaslatokat, amelyek az illegális bevándorlást ösztönző migrációs paktum végrehajtását segítik elő. A korábbi európai parlamenti szavazási jegyzőkönyvek alapján Magyar Péter emberei nemcsak a betelepítési kvótát tartalmazó csomagot támogatták, hanem a határzár elutasítását és Magyarország megbüntetését is.

A Tisza Párt EP-képviselői rendre Brüsszel álláspontját támogatták. Magyar Péter hallgat, a dokumentumok viszont beszélnek.
A Tisza Párt EP-képviselői rendre Brüsszel álláspontját támogatták. Magyar Péter hallgat, a dokumentumok viszont beszélnek.
Fotó: AFP

Magyar Péter képviselői hónapokon át Brüsszellel szavaztak

A 2025-ös uniós költségvetési dokumentumok egyike például plusz 25 millió eurót irányzott elő a Menekültügyi, migrációs és integrációs alap megerősítésére. 

A határozat világosan fogalmazott: „…a paktum megfelelő és gyors végrehajtásának biztosítása érdekében” szükséges a többletforrás. A javaslatot a Tisza Párt EP-képviselői megszavazták.

Ez a migrációs paktum tartalmazza a sokat bírált kvótarendszert is, amely szerint azoknak az országoknak, amelyek nem fogadnak be migránsokat, pénzbüntetést kell fizetniük. A szöveg elfogadása tehát a brüsszeli migrációs politika támogatását jelenti – a jegyzőkönyvek tanúsága szerint a Tisza Párt részéről is.

A Tisza képviselői ezenfelül több olyan javaslatra is igennel szavaztak, amelyek jogosnak nevezték az Európai Unió Bíróságának 200 millió eurós bírságát, amit Magyarország ellen szabtak ki a határzár alkalmazása miatt. 

A párt emellett nem támogatta azt a kezdeményezést, hogy Magyarország kétmilliárd eurós támogatást kapjon a határkerítés költségeire.

A nyilvános jegyzőkönyvek cáfolják Magyar Péterék állításait

Magyar Péter és pártja a nyilvánosság előtt gyakran tagadta, hogy a migrációs paktumot valóban megszavazták volna. Kollár Kinga például azt állította, nem volt olyan szavazás, amelyben hazánk megbüntetéséről vagy a kerítés költségeinek megtérítéséről döntöttek volna. Csakhogy a szövegek világosan utalnak ezekre a pontokra, és a Tisza képviselői minden esetben támogatóan szavaztak.

A 2026-os költségvetési irányelveket tartalmazó határozat egyik pontja például kimondja: „…tiszteletben kell tartani a szolidaritás és a méltányos felelősségmegosztás elvét”, ami egyértelműen a migránsok uniós szintű szétosztására vonatkozik. 

Ezt a dokumentumot is megszavazta többek között Dávid Dóra, Tarr Zoltán, Kulja András, Lakos Eszter, Gerzsenyi Gabriella és Kollár Kinga. Magyar Péter személyesen nem vett részt minden voksoláson, de képviselői rendre az Európai Néppárt és a migrációpárti többség álláspontját támogatták. Dömötör Csaba EP-képviselő így fogalmazott:

A helyzet tehát úgy áll, hogy miközben Magyarországtól visszatartják az uniós források egy részét, addig a határvédelmet gyengítő (…) szervezeteknek még nagyobb kasszát biztosítanának.

A magyar emberek többsége elutasítja a paktumot, Magyar Péter nem

A Századvég korábbi kutatásai szerint a magyarok elsöprő többsége – 85 százaléka – elutasítja az illegális migránsok kötelező betelepítését. Az uniós átlag is világosan ezt mutatja: tízből hat európai állampolgár nem ért egyet a migrációs paktummal.

Ennek ellenére Magyar Péter pártja minden alkalommal a brüsszeli javaslatokra bólintott rá. 

Több párttag, köztük Pósfai Gábor operatív igazgató és Dávid Dóra EP-képviselő is nyíltan kiállt a migráció és a multikulturalizmus mellett. Előbbi a bécsi példát méltatta, utóbbi pedig azt hangoztatta: 

…fogadjunk be mindenkit.

Az összesített szavazási eredményekből világosan látszik: a Tisza Párt nem támogatta a határzár költségeinek megtérítését, nem állt ki a kerítés fenntartása mellett és nem ítélte el a Magyarországra kiszabott migrációs bírságokat.

Mindez különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy a magyar kormány tíz éve döntött a déli határzár megépítéséről. 

A 2015 nyarán elindult projekt hatására drasztikusan csökkent az illegális határátlépések száma, és azóta is a magyar határvédelem a kontinens egyik legszigorúbb rendszere. A Tisza Párt ehhez képest olyan javaslatokat támogatott, amelyek megbüntetik hazánkat épp ezért a szigorért, és ösztönzik a bevándorlást, amit a magyar emberek világosan elutasítanak.

Borítókép: Magyar Péter és Manfred Weber budapesti sajtótájékoztatójukon (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.