Brit postabotrány: tizenhárom öngyilkosság, több mint ezer károsult

Az Egyesült Királyság történetének legsúlyosabb jogi botránya sok ezer ember életét keserítette meg. A brit posta által használt Horizon nevű rendszer meghibásodása miatt több mint ezren kerültek tévesen bíróság elé. Legkevesebb 13-an vetettek véget életüknek a postabotrány miatt és ezrek kerültek a csőd szélére. Az első nyilvános jelentés feltárta az áldozatok megpróbáltatásait – miközben a kárpótlási folyamat nem tart sehol.

2025. 07. 08. 15:32
A botrány sokezer ember életét keserítette meg
A botrány sokezer ember életét keserítette meg Fotó: TOLGA AKMEN Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább 13 ember lett öngyilkos Nagy-Britanniában a Horizon informatikai rendszer botránya nyomán – derül ki a Sir Wyn Williams nyugalmazott bíró által vezetett nyilvános vizsgálat első hivatalos jelentéséből. A 162 oldalas dokumentum a hibás szoftver okozta hamis vádak és téves meghurcolások sorát tárta fel. A brit postabotrány hosszú évek óta húzódik.

A brit postabotrány egyik meghallgatott tanúja
A brit postabotrány egyik meghallgatott tanúja
Fotó: AFP/Henry Nicholls

Sikkasztással vádolták a postavezetőket

A 2000-s évek elején a brit posta által használt Horizon számviteli rendszer tévesen könyvelt el hiányokat a postahivatalokban, aminek következtében több mint ezer postavezetőt sikkasztással vádoltak meg 1999 és 2015 között. A posta hivatalosan eddig négy öngyilkosságot ismert el, de a márciusi nyilatkozatok alapján a valós szám 13-nál is több lehet. További 19 vádlott alkoholizmusba menekült, többen alvászavarokról és súlyos depresszióról számoltak be.

A vizsgálat során több mint 200 tanút hallgattak meg, akiknek többsége mentális és anyagi megpróbáltatások soráról számolt be.

Sir Wyn Williams bírálta a posta és tanácsadóik hozzáállását, akik indokolatlanul ellenséges módon közelítették meg a kárpótlási igényeket, jelentősen visszavágva azok összegének mértékét. Jelenleg is mintegy tízezer ember vár kártérítésre négy különböző program keretében.

Postabotrány: sokan már nem élhették meg az igazságtételt

Körülbelül 350 érintett már elhunyt, így ők már nem élték meg az ügy lezárását. A jelentés kiemeli, hogy a hozzátartozók – köztük gyerekek is – elszenvedői lettek a botránynak. Ilyen eset például Millie Castletoné, akinek édesapját tévesen vádolták sikkasztással és emiatt több mint 309 ezer fontnyi (143 millió forint) kártérítést kellett fizetnie.

Apád nem lopott el egy csomó pénzt, vagy valami ilyesmi?

– zaklatták iskolatársai az akkor 17 éves Millie-t. Millie-t depresszióval és anorexiával diagnosztizálták, majd kórházi kezelések során ment keresztül. A brit kormány eddig több mint egymilliárd fontot fizetett ki kártérítésként 7300 érintett részére (2025. június 9-i állapot szerint). 

A jelentés sürgős kormányzati beavatkozást sürget, beleértve az ingyenes jogi tanácsadást az áldozatoknak, valamint egy átfogó kárpótlási program kidolgozását. A kormány válaszát október 10-ig várják – írja a The Guardian.

Borítókép: A botrány sok ezer ember életét keserítette meg (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.