Brüsszel számolatlanul költi a pénzt, kitart Ukrajna mellett
Ursula von der Leyen Rómában jelentette be az Ukrajna újjáépítésére létrehozott európai zászlóshajóalap elindítását. A program a magán- és állami szektor összefogásával akár tízmilliárd eurónyi befektetést is mozgósíthat Ukrajna számára.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az Európai Unió továbbra is teljes mellszélességgel áll Ukrajna mellett, derült ki Ursula von der Leyen római felszólalásából a 2025-ös Ukrajna-helyreállítási konferencián (URC2025). Az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy elindult az Európai zászlóshajóalap Ukrajna rekonstrukciójára nevű kezdeményezés, amely az ukrán vállalkozások és otthonok újjáépítését hivatott szolgálni.
Brüsszel ismét hitet tett Ukrajna mellett Fotó: AFP
Ursula von der Leyen X-bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió Ukrajna legerősebb partnere, legnagyobb támogatója és legfontosabb befektetője. Tájékoztatása szerint eddig 2,3 milliárd euró értékben születtek meg beruházási megállapodások, ezek pedig akár 10 milliárd eurónyi tőkét is megmozgathatnak a jövőben. A kezdeményezés célja az ukrán gazdaság szerkezeti megerősítése és a lakhatási körülmények javítása, különösen a háború sújtotta térségekben.
Europe is Ukraine's strongest partner, top donor & key investor.
With €2.3 billion in agreements signed, set to unlock up to €10 billion in investments.
And a new European Flagship Fund for the Reconstruction of Ukraine, rebuilding businesses & homes. https://t.co/zkTbxPxdGj
A magánszektorral együttműködve lehetőséget teremtünk az energetikai és kritikus technológiákba történő beruházásokra. Ennek érdekében szorosabb együttműködést, szinergiát szeretnénk kialakítani a magánszféra és a közszféra között.
Az Európai Bizottság hivatalos közleménye szerint az Európai Unió továbbra is feltétel nélküli támogatást biztosít Ukrajnának, és készen áll arra, hogy akár hosszú távon is viselje a háborús terhek egy részét. A posztban az ukrán nemzeti jelszót is idézték, ezzel is jelezve a politikai és szimbolikus azonosulást a kijevi vezetéssel.
Ukrajnával vagyunk. Nem számít, meddig tart. Dicsőség Ukrajnának, éljen soká Európa!
Bár Brüsszel már most jelentős forrásokat mozgósít, az ukrán újjáépítés valós költségei messze meghaladják a jelenlegi vállalásokat. A Világbank, az Európai Bizottság, az ENSZ és az ukrán kormány közös tanulmánya szerint a háború okozta károk és az újjáépítés összesített költsége 524 milliárd dollárra – vagyis mintegy 450 milliárd euróra – rúghat az elkövetkező évtizedben. Ez az összeg több mint duplája Magyarország 2024-es bruttó hazai termékének.
Ráadásul ez a szám februári becslés, azóta a harcok következtében újabb károk keletkeztek, így a tényleges kiadások még ennél is magasabbra emelkedhetnek.
Miközben Brüsszel már most több milliárd eurós segélycsomagokat állít össze, egyre nyilvánvalóbb, hogy az újjáépítés terheit elsősorban az uniós tagállamok adófizetőinek kell majd viselniük, méghozzá hosszú éveken át. A háborús pusztítás mértéke – különösen a lakhatás, az energetika, a közlekedés és a mezőgazdaság területén – olyan méreteket öltött, amelyhez hasonlót Európa csak a második világháború után tapasztalt. A hivatalos brüsszeli nyilatkozatok alapján az Európai Unió nemcsak pénzügyileg, de politikailag is készen áll arra, hogy évtizedeken át viselje Ukrajna újjáépítésének költségeit.
Brüsszel a magyar vétó kiiktatásán dolgozik
Marta Kos bővítési biztos nyíltan kijelentette, hogy az Európai Unió eltökélt abban, hogy még a 2026-os magyar választások előtt megtörje Budapest ellenállását, és megnyissa Ukrajna előtt az EU-csatlakozási tárgyalások első klaszterét. Marta Kos bővítési biztos az ukrán RBC hírportálnak adott interjújában úgy fogalmazott:
Még ha a döntéshozatal 27 tagállammal bonyolultnak is tűnik, a múltban mindig sikerült megoldást találni és most is így lesz.
Arra a kérdésre, hogy ez még a 2026-os magyar választások előtt megtörténhet-e, Kos egyértelmű választ adott:
Igen, biztos vagyok benne.
A biztos ismét büszkén mesélte, hogy Brüsszelben egy egész hadsereg, mintegy ezer ember dolgozik azon, hogy Ukrajna minél hamarabb az Európai Unió tagja legyen. Marta Kos szavai egybecsengenek Ursula von der Leyen mostani és korábbi kijelentéseivel is.
Nagyon nagyra értékelem a meglévő politikai akaratot. Azt is mondhatnám, hogy Ukrajna érdemalapú csatlakozási folyamata, ha továbbra is ebben az ütemben és ezen a minőségi szinten halad, akkor már 2030 előtt is megvalósulhat
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.