Világörökségi rangot kaptak: 26 új helyszínnel bővült az UNESCO listája

Párizsban zárult az UNESCO világörökségi bizottságának idei ülése, ahol újabb 26 kulturális és természeti helyszín került fel a világörökségi listára. A döntések nyomán 2025-re már 1248 világörökségi helyszínt tartanak számon világszerte – 170 országban.

2025. 07. 20. 6:22
Fotó: FENG KAIHUA Forrás: XINHUA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei ülés fókuszába Afrika került: négy új afrikai helyszín nyert világörökségi rangot, miközben három másik – Egyiptom, Madagaszkár és Líbia – lekerült a veszélyeztetett helyszínek listájáról. Különösen figyelemreméltó, hogy idén két új ország – Guinea-Bissau és Sierra Leone – először szerepelt sikeres jelöléssel a listán – UNESCO.

Xixia császári sírhelye inchuanban, Kína északnyugati részén, hivatalosan felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Fotó: YANG ZHISEN / XINHUA
Xixia császári sírhelye Inchuanban, Kína északnyugati részén, hivatalosan felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Fotó: YANG ZHISEN/XINHUA

Világörökség: rang, de felelősség is 

A világörökségi cím presztízst, nemzetközi figyelmet és idegenforgalmi lehetőségeket jelent – de óriási felelősséget is. Ezt hangsúlyozta Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója, amikor kiemelte: a lista bővítése nemcsak dicsőség, hanem vállalás is arra, hogy a kivételes értékű helyszíneket megőrizzük a jövő nemzedékeinek.

A mostani ülésen két, már meglévő világörökségi helyszín területének kiterjesztését is elfogadták. Ezek közül a legnagyobb hatású a Dél-Afrika és Mozambik között létrejövő, csaknem 4000 négyzetkilométeres határon átnyúló nemzeti park, amely egyedülálló példája a természetvédelmi együttműködésnek.

A helyi közösségek a világörökség élén 

Az idei felvételek egyik újdonsága, hogy számos új helyszínt nemzeti kormányok helyett közvetlenül helyi közösségek jelöltek – és az ő kezdeményezésüket támogatta az UNESCO. Ilyen például az ausztráliai Murujuga térsége, ahol az őslakoskultúrához kapcsolódó sziklarajzok találhatók. A nemzetközi szervezet egyre nagyobb figyelmet fordít arra, hogy az örökségvédelem ne csupán emlékművekről szóljon, hanem élő közösségek szellemi és kulturális értékeiről is.

Afrika a világörökségi térképen 

Az UNESCO célzott programokkal segíti az afrikai országokat, hogy jobban megismerjék és védjék örökségüket. 2020 óta több mint 34 millió dollárt fordítottak képzésekre, jelölések kidolgozására és védelmi projektekre. A főigazgató szerint az afrikai örökség fontosságának elismerése nem szimbolikus gesztus, hanem hosszú távú vállalás: 

Afrika megérdemli, hogy elfoglalja méltó helyét a világ kulturális térképén

 – mondta Audrey Azoulay.

A közelmúlt árnyai is helyet kaptak 

Nemcsak több ezer éves műemlékek kerülnek a világörökségi listára. Az utóbbi években nőtt azoknak a helyszíneknek a száma, amelyek a modern történelem traumáit, diktatúrákat vagy népirtásokat dokumentálnak. Idén például Kambodzsa olyan emlékhelyei kerültek fel a listára, amelyek a Vörös Khmer terrorjának áldozatai előtt tisztelegnek. Ezek az egykori „halálközpontok” ma már a béke, az emlékezés és a tanítás helyszínei.

The Cliffs of Moen - Moens Klint Friday, July 18, 2025. Moens Klint was added to UNESCO's World Heritage List on July 13, 2025. Moens Klint is a 6 km stretch of limestone and chalk cliffs along the eastern coast of the Danish island of Moen. (Photo: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix) (Photo by Ida Marie Odgaard / Ritzau Scanpix via AFP)
A Moen-sziklák július 13-án felkerültek az UNESCO-világörökségi listájára Fotó: IDA MARIE ODGAARD/Ritzau Scanpix

Amikor a történelem kőbe van vésve 

A 2025-ös új világörökségi helyszínek csaknem harmada a történelem előtti korokhoz kötődik. A brazíliai Peruaçu folyó kanyonja, a francia Carnac megalitjai vagy a dél-koreai Bangucheon-patak menti sziklarajzok mind olyan helyek, ahol az emberiség múltja szó szerint kőbe vésett formában őrződött meg. Ráadásul ezek közül több ma is élő hagyományt hordoz: például a mexikói huichol közösségek vagy az ausztrál őslakosok továbbra is vallási, spirituális jelentőséget tulajdonítanak nekik.

Borítókép: Az UNESCO világörökségének helyszíne (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.