Pert helyezett kilátásba Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen Gheorghe Piperea, a Von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány mögött álló román európai parlamenti képviselő – számol be róla a Brussels Signal belga hírportál.

Az ügy kiindulópontja a július 7-i európai parlamenti vita volt, ahol Von der Leyen szélsőségeseknek, oltásellenesnek, valamint Putyin bábjainak nevezte bírálóit. Ezeket a vádakat később EU által finanszírozott úgynevezett tényellenőrzők is átvették, akik egy bizalmas jelentésben arról írtak, hogy „egy ismert orosz dezinformációs hálózat” és a Kreml ügynökei használták fel a Von der Leyen elleni indítványt az EU támadására.
Piperea nyílt levelében azzal vádolta Von der Leyent, hogy alaptalan állításokat terjesztett, amelyeket számos kiadvány megismételt. A román képviselő megkérdőjelezte a Debunk és Check First tényellenőrző cégek állítólag független és pártatlan tanulmányait is, megjegyezve, hogy ezek közvetlen brüsszeli finanszírozást kapnak különböző projekteken keresztül, így nem csoda, ha a brüsszeli vezetés álláspontjához igazodnak.
A Piperea által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány hátterében a Pfizer-botrány áll. 2021 tavaszán Ursula von der Leyen üzenetekben egyeztette a Pfizer vezérigazgatójával az EU 35 milliárd eurós vakcinabeszerzésének részleteit, majd az Európai Bizottság nem volt hajlandó kiadni az üzeneteket, sőt sokáig a létezésüket is tagadták.
Májusban az Európai Számvevőszék hivatalosan is megerősítette a rossz gazdálkodásra és dokumentumok eltitkolására vonatkozó vádakat, valamint az Európai Unió Bírósága is elmarasztalta Von der Leyent az átláthatósági irányelv megsértése miatt.
Piperea szerint a feszült kapcsolatok fényében nem meglepő, hogy az oroszok negatív véleményt terjesztenek az EU-ról és Von der Leyenről, de „az egyén és az intézmény összemosásával”
Von der Leyen „szovjet gyakorlatot utánoz”.
A román képviselő hivatalosan felszólította Von der Leyent, hogy szolgáltasson határozott bizonyítékot arra, hogy a moszkvai rezsim áll az indítvány mögött. Amennyiben nincs ilyen bizonyíték, Piperea bocsánatkérést követel nemcsak saját maga, hanem a 79 társaláíró és a 95 támogató EP-képviselő, valamint az összes uniós polgár felé. Ha ez nem történik meg, akkor pedig bírósághoz fordul.