1986-ban a 4-es reaktorblokk felrobbanása után a lakosságot evakuálták, és a csernobili munkások csak a legszükségesebb tárgyaikat vihették magukkal. A város elnéptelenedett.

Harry herceg Ukrajnába ment
Sussex hercege felesége nélkül indult útnak.
1986-ban a 4-es reaktorblokk felrobbanása után a lakosságot evakuálták, és a csernobili munkások csak a legszükségesebb tárgyaikat vihették magukkal. A város elnéptelenedett.
A csernobili zóna mai látképéről és az eltűnőben lévő lakóövezetről kérdeztük a téma egyik európai szakértőjét, a francia Laurent Michelot-t, akinek a város megalapításának ötvenedik évfordulóján jelent meg helyszíni fotókkal illusztrált könyve Csernobil – posztapokaliptikus látogatások címmel.
– Pripjaty abban az atomerőművet övező körzetben fekszik, amelyet napjainkban a „30 kilométeres zónaként” emlegetnek világszerte – kezdi a beszámolót a szakértő. – A zónán belül létezik a „10 kilométeres körzet” is, amely a még mindig legszennyezettebb területet jelöli.
Napjainkban a 30 kilométeres zónában 100-150 visszatelepülő él, őslakosok, akik olyan erősen kötődnek a helyszínhez, hogy ragaszkodtak a visszatéréshez a zord körülmények ellenére is. A visszatelepülés illegális, de az ukrán hatóságok szemet hunynak fölötte
– magyarázta Michelot.
A zóna 1987 óta fogad – akkreditált kísérettel – delegációkat. Később a turizmust is engedélyezték, így 2012 óta fennakadás nélkül utazhatnak a területre civil érdeklődők is, ha betartják a biztonsági előírásokat. Az idegenvezetők kötelező felszerelése a Geiger-számláló, amely közvetíti a sugárzás pontos mértékét, és szükség esetén pattogó hanggal riadót fúj. A látogatóknak is viselniük kell egy egyszerű sugárzásmérőt, amit mindenkinek a zónába lépéskor osztanak ki. A doziméter csöndben készít számításokat, és a teljes sugárdózisról ad információt a körút végén. Sok turista hoz magával Geiger-számlálót is, hogy hangos pittyegésekor boldogan elborzadhasson.
Pripjaty központjában tökéletes a csend, a város kísértetiesen üres
– folytatja a könyv szerzője. Ugyanakkor nem állítható, hogy a terület kihalt, mert a radioaktív sugárzás csökkenésével a vadállatállomány megnőtt. A növények pedig nemcsak a köztereket foglalják vissza, hanem az épületeket is körbenövik. Légi felvételen látszik, hogy olyan a város, mint a fákkal benőtt Angkor romjai.
A város fénykoráról még ma is számos emlék tanúskodik. Az épületek stabilan állnak és látogathatók, de csak hivatalos kísérővel, mert a belső terek romosak.
A bölcsődék, óvodák és iskolák padlóján heverő játékok, könyvek, babák, a házi feladattal teleírt füzetek láttatják velünk a hajdani gyerekek hétköznapjait.
A tantermekben a padsorok ugyanúgy sorakoznak, mint 35 éve, és az egyik iskola aulájának padlóját beborító több száz gázálarchoz sem nyúlt senki. Ezek a hidegháborús korszak evakuációs gyakorlatának kellékei voltak.
A berozsdásodott kiságyak ma is ott sorakoznak a kórház újszülött osztályán. Apokaliptikus képet nyújt egy magára hagyott bevásárlókocsi a romos szupermarketben. Kísérteties hangulatot áraszt a vidámpark is: a növényzettel benőtt pályán még mindig ott állnak a dodzsemek, ahogy otthagyták őket az utolsó futam után. Némán magaslik fölénk a rozsdaette óriáskerék is. Ugyanakkor kiváló állapotban megmaradtak a szocialista korszakra jellemző falfestmények és domborművek, valamint Pripjaty egyik kávézójának vitrázsa.
A tárgyak sértetlenül vészelték át az atomszennyezést, az időjárás és a hőmérséklet-ingadozás rombolt le mindent, nem a robbanás.
Az HBO Csernobil című sorozatának megjelenése után a zónába látogató turisták száma évi harmincezerről százezerre ugrott. A világméretű filmsiker hatására nemcsak a látogatók száma gyarapodott, hanem a szellemváros problémái is.
A zónába látogatók többsége ugyanis az úgynevezett sötét turizmus (dark turism) címén utazik oda.
A sötét turizmus a katasztrófaturizmus erősebb válfaja. Míg a katasztrófaturista passzív: odamegy, magába szívja az élményt, és hazamegy, addig a sötét turizmus utazója aktívan felhasználja a tragédia elemeit a maga előnyére: fotókat készít, lájkokat gyűjt. Ezeknek a turistacélpontoknak a listájára Csernobil is felkerült. Az Instagramon Csernobil hashtag alatt az látható, hogy az influenszerek abszurd beállításokat fényképeznek:
„tangában Csernobilban”, „szerelem Csernobilban”, „naplemente Csernobilban”.
Akkor is, ha a fotók egyébként Pripjatyban készülnek, mert csak Csernobil felirattal lesznek megfelelően eladhatók. Az influenszerek ráadásul grafitit mázolnak a közterekre, mások pedig szerelmi lakatot helyeznek el a városban, mintha Párizsban lennének romantikus utazáson. A legújabb divat a csernobili leánykérés: a radioaktív utcákon letérdelni és átnyújtani a gyűrűt.
A zóna még mindig sugárfertőzött. Ennek mértéke jóval magasabb az elfogadhatónál, de egy látogatás erejéig nem veszélyes. A területek között is van eltérés, például a temető talajának felső szintjét a zónát tisztító szakemberek nem cserélhették ki a sírok miatt, ezért a temetőben nagyon erős a sugárzás. Életveszélyes az erőműtől a Pripjatyba vezető utat szegélyező Vörös-erdő sugárzása is, ahol még megállni és kiszállni sem szabad a kocsiból. A természetnek kilencszáz évre lesz szüksége a teljes megtisztuláshoz.
Pripjatyban százhatvan emeletes ház, 28 munkásszálló, 15 bölcsőde és óvoda épült. Öt általános iskola és két középiskola fogadta a diákokat. Huszonöt élelmiszerüzlet, 27 étterem és kávézó szolgálta ki a vásárlókat. Egy kórház és három klinika gondoskodott az egészségügyi ellátásról. Jól felszerelt vidámpark és 35 játszótér várta a gyerekeket, két stadion, három uszoda és tíz lőtér pedig a sportolókat. Négy könyvtár, kulturális palota és mozi gondoskodott a kikapcsolódásról. Kiváltság volt a modellvárosban élni – tudtuk meg a szakértőtől.
Pripjaty mozija Prométheusz nevét viselte, a titánét, aki ellopta a tüzet az istenektől, és az embereknek ajándékozta, hogy hatalommal ruházza fel őket az istenek akarata ellenére. Szobra ma a csernobili atomerőmű előtt áll.
Sussex hercege felesége nélkül indult útnak.
A helikopteren egy spanyol család utazott, ők és a pilóta meghalt a balesetben.
A belügyminiszter szerint az igazi veszélyt ma már nem egy külső támadás jelenti, hanem egy belső ellenség, a radikalizálódott francia fiatalok egy csoportjának akciói.
Az American Airlines két utasszállítója ütközött össze a Ronald Reagen repülőtéren Washingtonban.
Mráz Ágoston Sámuel: Kollár Kinga beszéde bemutatta, hogy a Tisza Párt összeesküdött Brüsszellel Magyarország ellen
Titanic: ismeretlen részleteket tártak fel a hajó utolsó óráiról
Riadóztat a NASA: borzalmas hírt közöltek a várospusztító aszteroidáról
Húsvét: ünnepi nyitvatartás – döntött a Lidl, mikor zár be
Kiakasztják a Lidl kasszásait a vásárlók, ha te is így fizetsz, jobb ha változtatsz
Halálos kimenetelű baleset történt Bugyi közelében
Megszólalt a rendőrség, nem nő, hanem férfi esett le az Erzsébet hídról
Kiderült az igazság a boltban kapható húsvéti kalácsokról, ezt tudnod kell, mielőtt megveszed
Tiszta beszéd
„Végre!” – Kocsis Máté keményen összecsapott a Telex munkatársával + videó
Üzenet a Petinek
Bayer Zsolt: Nem hagy nyugodni…
Sussex hercege felesége nélkül indult útnak.
A helikopteren egy spanyol család utazott, ők és a pilóta meghalt a balesetben.
A belügyminiszter szerint az igazi veszélyt ma már nem egy külső támadás jelenti, hanem egy belső ellenség, a radikalizálódott francia fiatalok egy csoportjának akciói.
Az American Airlines két utasszállítója ütközött össze a Ronald Reagen repülőtéren Washingtonban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.