– Lengyelország teljességgel kitart az uniós források lehívását érintő feltételrendszerről szóló álláspontja mellett
– olvasható Müller Twitter-bejegyzésében.
Varsó „csak az uniós alapszerződésekkel és az Európai Tanács (júliusi) záró következtetéseivel összhangban lévő előírásokat hagyhat jóvá – fűzte hozzá a szóvivő, hozzátéve:
mindez „világosan következik” az ügyben múlt héten Budapesten elfogadott, és hétfőn Varsóban megerősített lengyel–magyar állásfoglalásból is.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, múlt csütörtökön Orbán Viktor Budapesten fogadta lengyel kollégáját, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnököt, a találkozó után pedig Orbán Viktor elmondta:
– Mi egyesíteni fogjuk az erőinket és érveinket, és Magyarország nem fogad el olyan javaslatot, ami Lengyelország számára elfogadhatatlan lenne. A következő hónapok vitáit közösen fogjuk megvívni
Morawiecki: Az EU jövője a tét
Egy tegnap esti Facebook-bejegyzésében maga Morawiecki is nyomatékosította:
az uniós kifizetésekhez kapcsolt jogállamisági feltételre vonatkozó közös lengyel0magyar álláspontnak határozottan kell hangot adni, nemcsak a hazai, hanem elsősorban a nemzetközi, uniós színtéren.
Ennek, az Európai Unió következő hétéves keretköltségvetésével és a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk helyreállítását célzó pénzügyi alappal kapcsolatban megfogalmazott álláspontnak alapvető jelentősége van az Európai Unió jövője szempontjából – olvasható a bejegyzésben.
Az Európai Tanács elnöke bizakodó
A Magyarország és a Lengyelország által kilátásba helyezett vétóra utalva Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken elmondta:
derűlátó, és bízik abban, hogy a következő napokban megoldást fognak találni a jogállamiság helyzetét vizsgáló mechanizmus önkényes alkalmazása körüli félelmek eloszlatására.
Hozzáfűzte: az EU soros elnökségét adó Németország ugyanis minden erejével ezen dolgozik.