Fegyverekkel harcolnak a csehek az életükért

A cseh alsóház képviselőinek több mint kétharmada megszavazta azt az alkotmánymódosítást, amely szerint a jövőben támadás esetén fegyverrel is megvédhetik magukat az emberek. Az alkotmánymódosítás az Európai Unió lőfegyver-szigorítási irányelve ellenében született meg, de a jogalkotók szerint a törvénnyel csupán az emberi életet védik.

2021. 06. 22. 7:50
Gun Enthusiasts Attend NRA Annual Meeting In Indianapolis
INDIANAPOLIS, INDIANA - APRIL 27: Guests shop for firearms and accessories at the 148th NRA Annual Meetings & Exhibits on April 27, 2019 in Indianapolis, Indiana. The convention, which runs through Sunday, features more than 800 exhibitors and is expected to draw 80,000 guests. Scott Olson/Getty Images/AFP (Photo by SCOTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP) Fotó: COTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Támadás esetén mindenkinek jogában áll harcolni az életéért, akár fegyverrel is”

– olvasható a pénteken elfogadott cseh alkotmánymódosítás indoklásában. A kétszáz fős cseh alsóház 141 képviselője szavazta meg az alkotmánymódosítást, amelynek értelmében – ha a javaslatot beterjesztő szenátus is elfogadja – a cseh állampolgárok veszély esetén akár fegyverrel is megvédhetik magukat és másokat.

– Nincs értelme a legálisan birtokolt fegyverek használata túlzott szabályozásának, sőt inkább az illegálisan birtokolt fegyverek számának növekedését eredményezi

– mondta Jana Černochová, az alsóház védelmi bizottságának elnöke. Felmérések szerint míg Csehországban 2005-ben 108 volt a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok áldozatainak száma, 2017-ben 66 volt ez az adat. A regisztrált fegyverek száma eközben folyamatosan nőtt ebben az időszakban.

Az alkotmánymódosítást még 2019 szeptemberében nyújtotta be a szenátus. Az Európai Unió a 2015-ös párizsi és koppenhágai terrorcselekményeket követően célozta meg a lőfegyvervásárlás és -tartás szabályozásának szigorítását, amely irányelvet Csehország a kezdetektől ellenzett. Az unió 2017 tavaszán megszületett irányelve szerint 2018-tól csökken a nemzeti szabályozás lehetősége a lőfegyverek tekintetében, és a korábban engedélymentes eszközöket – egy korábbinál sokkal szigorúbb kategorizálási rendszer bevezetésével – engedélykötelessé tették. Ezzel például betiltották bizonyos félautomata lőfegyverek polgári használatát és birtoklását. Az ügy kapcsán Milan Chovanec akkori cseh belügyminiszter azt mondta:

– Mutassanak nekem egyetlen olyan európai terrorcselekményt, amelyet egy legálisan birtokolt lőfegyverrel hajtottak végre!

Csehország ezek után – magyar és lengyel támogatással – eljárást kezdeményezett az Európai Unió Bíróságánál, az új rendelkezések hatályon kívül helyezését kérve. Az Európai Bíróság azonban 2019 decemberében elutasította a cseh keresetet, mondván: az uniós intézmények az uniós törvények szerint cselekedtek, amikor bevezették a fegyverviselési korlátozásokat, amelyek az európai lakosságnak a terrorizmussal és a súlyos bűncselekményekkel szembeni védelmét szolgálják.

Hivatalos becslések szerint Csehországban megközelítőleg háromszázezer fegyvertulajdonos van, akiknek összesen mintegy nyolcszázezer lőfegyverük van. A csehek már a XV. század elején lőfegyverviselési jogokat szereztek, az engedékeny fegyverhasználati jogokat csupán Csehszlovákia náci megszállása és a kommunista rendszer idején csorbította a hatalom. Mindemellett a sportlövészet a harmadik legkedveltebb sportág az országban, míg a térségben Csehország büszkélkedhet az egyik legjelentősebb fegyveriparral.

Egy 2018-ban készült felmérés szerint a cseh férfiak hatvan százaléka vélte úgy, hogy önvédelmi szempontból hasznos fegyvert tartani.

Éppen ellenkezőleg, de hasonló arányban a nők és a diplomások szerint a civilek fegyverviselése veszélyes és rémisztő. A felmérésben részt vevők 43 százaléka vélte úgy, hogy azoknak, akik a szükséges vizsgákat letették, meg kell adni a fegyverviselési engedélyt. A megkérdezettek 48 százaléka szerint a fegyverek polgári birtoklása nem jelent veszélyt, ha az egyénnek van megfelelő képzettsége, míg 42 százalék ezzel nem értett egyet.

A cseheknél komoly hagyományai vannak a lőfegyverviselésnek Fotó: Europress/AFP/Scott Olson

A mostani alkotmánymódosítás egy több mint százezer ember által aláírt petícióból indult, amelyet zömében cseh fegyvertulajdonosok, vadászok és sportlövészek terjesztettek elő. A cseh törvényalkotók szerint az új törvénymódosítás megakadályozza a további szigorításokat és korlátozásokat, s megerősíti a cseh alkupozíciót az erről zajló uniós tárgyalásokon. Az új törvény összhangban van mind a Cseh Köztársaság alkotmányával, mind az európai uniós joggal, sőt szerintük „a védelemhez való jog alkotmányos megerősítése nem tartozik nemzetközi kötelezettségek vagy az európai jog hatálya alá”.

A törvénymódosítás indoklása szerint a javaslat megerősíti az egyének alapvető jogait, lévén az emberi jogok nem teljesülhetnek élet nélkül, így az élethez való jog a legalapvetőbb rendelkezés.

Az élet védelmét pedig – noha az ország biztonságosnak tekinthető – bizonyos esetekben ki kell kényszeríteni és erővel kell fellépni az erőszak ellen. A törvény egyébként a fegyverkategóriában nemcsak a lőfegyvert érti, hanem például a kést vagy a fejszét is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.