Próbálkozás a legnagyobb brit hazaárulás tisztára mosására

Csütörtöktől vetítik a magyar mozik A vörös ügynök című filmet, amely a legnagyobb brit hazaárulás valós alapokon nyugvó történetét dolgozza fel.

2019. 05. 02. 13:18
A naiv lány kiszivárogtatta az atombomba-fejlesztés titkait Forrás: Cirko Film
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtöktől vetítik a magyar mozik A vörös ügynök című filmet, amely a legnagyobb brit hazaárulás valós alapokon nyugvó történetét dolgozza fel. Arról szól, hogy Joan Elizabeth Stanley-t, aki 1938-ban még csak egy fiatal és naiv diáklány volt, hogyan hálózta be napról napra a KGB, míg végül az agymosás eredményeképpen önmaga gondolta úgy, hogy neki aztán semmi más választása nincs, mint hogy el kell árulnia a hazáját a II. világháború végén, mert így tudja csak megmenteni a Földet a pusztulástól. Mivel a film nagy részében Joan visszaemlékezése alapján látjuk a dolgokat, az ő narrációját ismerjük meg, egy romantikusnak tűnő szerelmi történetet látunk egy naiv lánykával, aki a „csúnya” világot széppé szeretné varázsolni. Mégpedig úgy, hogy komoly szerepet vállal az atombomba technológiá-­

jának kicsempészésében és a szovjetekhez való eljuttatásában.

A filmből kiderül, hogy Cambridge-ben, leginkább az egyetem falai között napról napra épült egy kommunistákból álló hálózat, amely mögött a KGB állt. Egyszerűen döbbenetes az a módszer, ahogy az évfolyamelső, okos és tehetséges, de az élet dolgaiban végtelenül naiv, fizikusnak tanuló diáklányt behálózzák. Joan percek alatt beleszeret az új kommunista világrendről papoló fiúba, aki a múltat, úgy, ahogy van, el szeretné törölni. De természetesen Joan nem érzékeli, hogy a brit demokráciát végleg felszámolni akaró fiú és a mögötte álló erőszakos hálózat ellentmondást nem tűrő eszméi milyen mértékig zavarosak és félelmetesek, csak azt, hogy úgy szólítja őt: „Én kis elvtársam.”

A naiv lány kiszivárogtatta az atombomba-fejlesztés titkait
Fotó: Cirko Film

Judi Dench, akit egy másik kémtörténetben, a James Bond-filmekben M.-ként kedvelt meg a néző, csöppet sem hitelesen adja elő, hogy csak azért árulta el a hazáját, amely tette egyébként öt évtizeden át titokban maradt, hogy létrejöjjön a világegyensúly. Rossz kezekbe került ez a valós kémtörténet, Trevor Nunn ugyanis már-már giccses kommunista kampányfilmet készített belőle. Egy pillanatig nem merült fel a rendezőben, milyen világban élhettünk volna, ha a kommunista (vagy pontosabban szocialista) diktatúra nem rendelkezik atombombával. Hogy meddig maradt volna fenn ez a diktatórikus világrend, mi lett volna a magyarokkal 1956-ban vagy a csehekkel 1968-ban. A film rendezője, úgy tűnik, csöppet sem bízik meg a saját brit demokráciájában, abban, hogy a demokratikus fékek rendszere felelősen kezelte volna az atombomba létezését, ha a briteken és az amerikaiakon kívül más nem rendelkezett volna ilyennel.

Nem a film az elgondolkoztató, hanem az, mit is mond a film rendezője azzal, hogy vitát nem tűrve, egyértelműen lerakja a garast a KGB-hálózat és Joan Stanley mellett. Azt mondja: tessék csak bátran hazaárulóvá válni, ha néhány vörös ördög azt suttogja a fülbe. Meg azt: minden morális alapelven túl lehet lépni, ha azt gondolja az ember, hogy neki van igaza. És ha jön az MI5 a letartóztatás ügyében, akkor elég csak annyit hebegni-habogni könnybe lábadt szemmel: „Én nem csináltam semmi rosszat.” Hát, nagyon kilóg itt a lóláb.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.