„Könyörögve kérem az anyákat, hogy ne vasaljanak!” – vannak időszakok, amikor Vekerdy Tamás pszichológus anya- és gyermekfelszabadító gondolatai szinte naponta szembejönnek az emberrel a közösségi oldalakon. Legtöbbször anyák posztolják kései órákban vagy épp hajnalosan. Talán ezekből az ismétlődésekből is felvázolható, ha épp valami olyan változás van a világban, amelytől a gyerekek szertelenek, a felnőttek türelmetlenek lesznek, és reménykedve kapaszkodnak bele azokba a mondatokba, amelyek könnyebbé teszik a nap végét vagy az új napot.
A gyereket nem kell fejleszteni, csak hülyék vagyunk, és nem tudjuk megállni – szembesített Vekerdy Tamás több könyvében és előadásában, amelyekben azt sulykolta, hogy bármennyit változott is a világ, a gyermek fejlődéséhez ugyanarra van szükség: hogy mozogjon, szaladjon, fára másszon, kiabáljon, csiviteljen, unatkozzon, merengjen, álmodozzon. És hogy meséljünk neki. Tudta ezt a dédnagyanyám is, aki egyetlen könyvet sem olvasott a kötődő nevelésről vagy a Waldorf-pedagógiáról, de amikor az asszonyok rászóltak, hogy baba koromban ne cipeljen annyit, mert elkapat, akkor azt mondta, hogy ettől lesz okos a gyermek, és ha hagyják, hogy lássa, milyen az élet.
Az elmúlt évtizedek messzire sodorták azt a világot, amelyben a bölcs nagy- és dédnagymamák voltak a család segítői és a gyermekek cinkosai. Ezért is vált olyan fontossá mindaz, amit Vekerdy elmondott és leírt a gyerekekről, családokról, rólunk – olyan szaktekintély volt, aki végre visszaigazolta mindazt, amit a gyötrődő anyák, küszködő pedagógusok, elbizonytalanodott családapák valahol a lelkükben maguk is éreznek. Ezt a többgenerációs tudást nemcsak megőrizte, hanem a visszatanításán is fáradozott. Mint összegezte, a gyerekek két dolgot várnak el tőlünk: hogy legyen valamiféle tiszta és világos képünk, véleményünk a világról és hogy őszinték legyünk.
Bírálta a magyar iskolai rendszert, amelyről azt tartotta, hogy a lányokat megbetegíti, a fiúk pedig önvédelemből rosszalkodnak, épp ezért hangoztatta, hogy a rossz gyerekkel nincs különösebb probléma – a jó gyerek van veszélyben. Mint rámutatott, három dologra lesz szükség a jövőben: kreativitásra, kritikai érzékre és vállalkozókedvre.