– Az Eldorádót akkor mutatták be, amikor ön már elhagyta Magyarországot. Franciaországi tartózkodása idején ismerte meg a filmet?
– Igen, amikor Párizsban a legjobb európai film díját megkapta az Eldorádó, ott láttam először. Nagyon tetszett az általa sugallt világ. A színdarabot megismerve azonban azt mondhatom, hogy számomra határozottan gazdagabb, mélyebb, izgalmasabb történetnek tűnik, mint a film. Nem a filmet írta át színpadra Bereményi Géza, hanem a témából született egy önálló színdarab. Ez az utolsó változat, és ahogy ő mondja, talán a többiből okulva ez a legizgalmasabb az összes közül. A film majdnem dokumentumregény, a darab pedig számomra egy merészebben elrugaszkodott tragikomédia.
– Mitől volt akkor és máig is akkora ereje az Eldorádónak?
– A film a rendszerváltáskor keletkezett, és ekkor, majd ezután legalább tíz évig nagyon ott volt az emberekben a kibeszélés szándéka. Nemcsak történelmi viszonylatok miatt fontos, de olyan nyersen és pogányul vannak benne megírva bizonyos viszonyok, hogy nem tudunk szabadulni tőle. Úgy érezzük, nekünk is van egy Monori Sanyi bácsink valahol, volt valaki, aki megmentett minket, de volt olyan, aki pofon ütött és gyűlölt, volt olyan, aki imádkozott értünk és betakart, ha nagyon fáztunk. Csomó olyan összetevője van a filmnek, ami miatt úgy élhetjük meg, hogy ez a mi történetünk. Mélyen és erőteljesen ábrázol egy világot, és természetesen nem lehet azt sem eltagadni, hogy Eperjes Károly egyik csúcsalakítását nyújtotta benne. Jó történet, eredeti mese. Magam részéről nem tartom fontosnak, hogy minden elemében az adott kor Magyarországát mutassuk be, hanem ahogyan a többi darabom esetében is, valamiféle Európa-eklektikát szeretek színpadra vinni. Nyilvánvalóan meglátszik a rendezéseimen, hogy sokfelé éltem és rendeztem, noha legtöbbet itthon dolgozom.
– Eperjes egykori szerepét most Csankó Zoltánra bízta.
– Természetesen nem lehet senkit sem helyettesíteni, és nincs is ilyen szándék, minthogy nem a filmet szeretnénk újrarendezni. Hiszen attól még, hogy volt egy Latinovits Zoltán-féle remek őrnagy úr a Tótékban, volt még jó pár rajta kívül. Rendkívül sok zseniális Sanyi bácsi is volt Eperjes Károly óta, én most Csankó Zoltánban bízom.