Elhunyt Katona Katalin ötvösművész

Hetvenharmadik életévében elhunyt Katona Katalin Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja.

mti
2020. 12. 28. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotó december 26-án, Budapesten hunyt el. Katona Katalint az MMA saját halottjának tekinti – közölte a Magyar Művészeti Akadémia hétfőn az MTI-vel. Katona Katalin Ráckevén született 1948. január 3-án. Általános és középiskolai tanulmányait Ráckevén folytatta, majd 1966-tól 1968-ig az Állami Pénzverő Szakmunkásképzőjébe járt Budapesten. Az Állami Pénzverőnél cizellőrként dolgozott, majd 1970 és 1975 között a Magyar Iparművészeti Főiskolán tanult, ahol Engelsz József, Pölöskei József és Illés Gyula voltak a tanárai.

A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének (korábban Művészeti Alap) 1975-től tagja, 2012 és 2016 között elnökségi tagja volt. A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének tagjaként az ötvösművész-szakosztály titkári teendőit is ellátta. A Magyar Művészeti Akadémiához 2012-ben csatlakozott, haláláig az Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat tagjaként tevékenykedett. Egyéni alkotásai mellett számos köztéri művet hozott létre, 1976-tól egyéni és csoportos kiállításokon vett részt idehaza és külföldön egyaránt.

Katona Katalin művészeti alkotói pályájához kapcsolódóan Ötvösművészeti Biennále elnevezéssel rendszeres közösségi bemutatkozást indított el, amelynek 1996–2004 között a ráckevei Savoyai-kastély adott otthont, 2007 óta pedig a Budapest II. kerületi Klebelsberg Kultúrkúria fogadja be. A szakma belső folyamatait feltáró, elemző kiállításokat szervezett, többek között kezdeményezte és szakmailag koordinálta a második világháború után felsőfokú képzésben részesült első ötvösművész-generáció életműveinek művészettörténeti kutatáson alapuló feltárását.

Munkája elismeréseként elnyerte a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) Millenniumi Nagydíjat (2002), a Ferenczy Noémi-díjat (2001), 2013-ban a IX. Ötvösművészeti Biennálé MMA-díját.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.