Vajon tudta Esterházy „Fényes” Miklós, hogy Mulan mindvégig ott volt a dolgozószobájában?

Mulan is látható a fertődi Esterházy-kastély kínai lakk-kabinetjének falán – ezt napjainkban már tényként kezeljük, azonban könnyen lehet, hogy maga korában Esterházy „Fényes” Miklós még nem tudta, hogy egy legendás hősnő is látható a dolgozószobájában.

Magyar Nemzet
2021. 01. 12. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XVIII. században a vagyonos európaiak gyűjtötték a kínai luxustermékeket, ugyanis kontinensünkön akkoriban ezekre a cikkekre státusszimbólumokként tekintettek. Népszerűek voltak a lakk paravánok, amiket gyakran szétvágtak és fa falburkolatokba építettek be – így alakították ki a fertődi Esterházy-kastély kínai lakk-kabinetjét is, amely a hercegi lakosztályban található.

A lakk-kabinet
Fotó: Eszterháza.hu

A helyiség falait borító táblák rendkívül részletgazdagok: egzotikus tájak, állatok és növények is szemügyre vehetők rajtuk, sok emberábrázolás mellett. Motívumviláguk két téma köré fonódik: öt táblán vadászjelenetek, hármon pedig az „örömök kertje”, tehát a kínai udvar női lakosztályaiban játszódó jelenetek láthatók.

Kínai udvar női lakosztályaiban játszódó jelenetek
Fotó: Eszterháza.hu

A gyűjtőszenvedély ellenére a luxuscikkek vásárlói általában nem ismerték a hatalmas és távoli Kína gazdag mondavilágát és történelmét. Ezért könnyen lehet, hogy Esterházy „Fényes” Miklós sohasem tudta meg, hogy lakk-kabinetjében egy legendás hősnő ábrázolása is helyet kapott. Az egyik táblán ugyanis megjelenik Mulan – a kínai történelmi személy hazatérését megörökítő jelenetet csak a modern kutatás azonosította.

Mulan ábrázolás
Fotó: Eszterháza.hu

Az eszterházai lakktáblákat Fajcsák Györgyi a Mulan at Eszterháza című, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. által 2018-ban kiadott kötetében részletesen feldolgozta, vagyis a kínai festészetben fellelhető párhuzamaikat alaposan feltárta – a Mulan-jelenetet is a hasonlóságok és az előképek alapján azonosította be.

Mulan életét a IV. és a VI. század közé teszik. Apja katonaként szolgált, ezért a harcművészetekben is jártasságot szerzett. A hősnő legendája onnan ered, hogy amikor a sztyeppei törzsek betörtek az országba, férfiruhát öltött, és idős apja helyett ő ment el a háborúba, ugyanis féltette őt. Mulant ezért a kínai kultúrában a gyermeki tisztelet, valamint a bátorság példájaként tartják számon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.